Горіховий Спас: як святкувати, прикмети і що не можна робити

З останнім Спасом пов'язано закінчення жнив, збору врожаю, а також початок збору горіхів

Горіховий Спас: як святкувати, прикмети і що не можна робити
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

29 серпня православні відзначають Горіховий Спас. Це третій Спас, якому передують Медовий і Яблучний. Він має й інші назви – Хлібний, Полотняний і Нерукотворний.

НАРОДНА ПРАВДА нагадує, що Третій Спас зазвичай вважався Напівсвята, оскільки він йде відразу після такого важливого свята, як Успіння Богородиці.

З останнім Спасом пов’язано закінчення жнив, в цей день пекли хліб з борошна нового врожаю. Також цей день збігається з закінченням збору врожаю і початком збору горіхів. Наші пращури сьогодні торгували на ярмарках лляним полотном. Тому в народі говорили: «Перший Спас – на воді стоять; Другий Спас – яблука їдять; Третій Спас – на зелених горах полотна продають ».

Чому Горіховий Спас ще називають – Спас Нерукотворний

Православний світ 29 серпня також святкує перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образу Ісуса Христа, яке відбулося в 944 році. За переказами за часів проповіді Спасителя в місті Едессі правил Авгарь. Він був вражений по всьому тілу проказою. Чутка про великі чудеса, що творяться Господом, розповсюдився по Сирії і дійшов до Авгаря. Він написав листа з проханням прийти і зцілити його. З цим листом він послав до Палестини свого живописця Ананію, доручивши йому написати зображення Божественного Вчителя. Ананія прийшов до Єрусалиму і побачив Ісуса Христа, оточеного народом. Він не міг підійти до Нього через великий збігу людей, що слухали проповідь. Спаситель Сам покликав його, назвав по імені і передав для Авгаря короткий лист, в якому обіцяв прислати учня для зцілення від прокази. Він також попросив принести полотно. Він умив і витер обличчя, на полотні отпечатлелся Божественний Лик. Полотно і лист Спасителя Ананія приніс в Едесси. Авгарь прийняв святиню і отримав зцілення.

Горіховий Спас – традиції

Горіховий Спас святкували вже не з таким розмахом, як Яблучний і Медовий, оскільки літо вже закінчувалося і починалися перші холоди – люди намагалися скоріше заготовити їжу в своїх коморах. З полів прибирали жито і пшеницю. А господині ткали полотна, щоб забезпечити свої сім’ї одягом. В обід йшли до церкви, щоб освятити хліб і пироги з нового зерна. Молилися перед іконою мученика Діоміда. До вечора, як і в Медовий Спас, сідали за стіл. Подавати було прийнято настоянку на основі волоських горіхів, а також хліб і пироги.

Горіховий Спас: як святкувати, прикмети і що не можна робити

Горіховий Спас – прикмети

Якщо журавлі полетіли на південь – Покрову (14 жовтня) буде морозним.
Почався дощ з грозою – осінь очікується теплою.
Ecли багато opexoв в етoм гoду, тo будeт мнoгo xлeбa в будущeм гoду.
При зборі горіхів попався плід з черв’яком – чекати біди.
Зірвеш перший горіх, і яким він на смак буде, таким і наступний рік буде: стиглий горіх – чекай великої любові і добрих звісток, незрілий – скоро з’являться важливі новини, гнилої – до великої біди, а гіркий – до проблем.

Горіховий Спас: як святкувати, прикмети і що не можна робити

Горіховий Спас – що можна і не можна робити

У цей день прийнято заготовлювати лазневі віники з обов’язковим додаванням гілки ліщини – вважається, що такий віник має цілющі властивості. У деяких регіонах був звичай – останній шматочок першого освяченого в церкві хліба, загорнутий в полотняну ганчірочку, класти за образу, щоб в будинку завжди був достаток.

Крім того, пирогів, горіхів і горіхової настоянки на святковий стіл подавали мед, яблука, солодкі булочки, рулети. Прийнято було пригощати цими смаколиками сиріт, бідняків, хворих і бездомних, а також дарувати один одному полотняні рушники.

У цей день не можна відмовляти в допомозі.

 

Джерело: Народна Правда