Перший запуск україно-американської ракети FireFly Alpha закінчився вибухом: чому це все одно перемога

Перший запуск україно-американської ракети FireFly Alpha закінчився вибухом: чому це все одно перемога
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

3 вересня відбувся дебютний запуск ракети Alpha україно-американської аерокосмічної компанії Firefly Aerospace. Апарат успішно стартував з пускового майданчика, але потім ракета вибухнула. 

Відомо, що ракету запускали з бази Космічних військ США Ванденберг в штаті Каліфорнія.

ITC пише, що історія американської Firefly Aerospace почалася в 2014 році – тоді стартап називався FireFly Space Systems. Незабаром після дебюту проект легкої багаторазової ракети-носія Firefly Alpha на метані зіткнувся з фінансовими труднощами і в 2017 році засновникам довелося виставити активи і інтелектуальну власність FireFly Space Systems на продаж. Покупцем виступив український підприємець Максим Поляков, а точніше його компанія EOS Launcher. Сума угоди склала $ 75 млн. Після злиття з EOS Launcher FireFly Space Systems була перейменована Firefly Aerospace, а частина виробничих потужностей і розробки була перенесена в Україну – в Дніпро. Там зараз знаходиться науково-дослідний центр, оснащений найбільшим в нашій країні промисловим 3D-принтером для високоякісного друку металом. Також у компанії є офіси у Вашингтоні і Токіо.

З 2017 року Firefly Aerospace розробляє двоступеневу (киснево-гасову) ракету надлегкого класу Firefly Alpha. Вона здатна виводити корисне навантаження масою до 1000 кілограмів на низьку навколоземну орбіту і до 600 кілограмів – на сонячно-синхронну. У конструкції ракети використовуються композитні матеріали, включаючи вуглецеве волокно, а також ряд оригінальних рішень технологія витіснення (стиснений газ витісняє пальне і окислювач з баків, дозволяючи обійтися без турбонасоса) і технологія кліновоздушного ракетного двигуна. Орієнтовна вартість запуску Firefly Alpha – близько $ 15 млн.

Повідомляється, що під час запуску ракета зіткнулася з неполадками при роботі першого ступеня і не змогла вийти на орбіту. Через 2 хвилини ракета досягла надзвукової швидкості, але майже відразу ж вибухнула. На борту перебувало науково-дослідницьке обладнання і крихітні супутники місії DREAM – BSS1, CRESST DREAM COMET, Firefly Capsule 1, PICOBUS (шість мініатюрних супутників PocketQubes), Hiapo, NPS-CENETIX-Orbital 1, Spinnaker3 і TIS Serenity.

Відзначимо, в кінці 2020 року Firefly Aerospace підписала контракт на чотири запуски з Adaptive Launch Solutions. Також у неї є контракт NASA на запуск малих супутників на загальну суму 9,8 мільйона доларів і контракт зі SpaceX – ракета Falcon 9 доставить посадковий апарат Blue Ghost на Місяць в рамках проекту «Артеміда».

Нагадаємо, раніше повідомлялося, як пілотований корабель Crew Dragon компанії SpaceX з астронавтами на борту пристикувався до Міжнародної космічної станції.

Компанія Ілона Маска SpaceX надавала безкоштовний доступ до інтернету Starlink найбільш постраждалим від повені районам Німеччини.

Джерело: Народна Правда