В Україні введуть гігантські штрафи за невиплату зарплат, а індексацію виплат скасують

В Україні введуть гігантські штрафи за невиплату зарплат, а індексацію виплат скасують
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

У Міністерстві економіки розробили законопроект щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну виплату заробітної плати в повному обсязі. При цьому депутати хочуть скасувати обов’язкову щорічну індексацію зарплат, а відпускні і відрядні пропонують виплачувати по-новому.

Про те, що чекає українців, йдеться в матеріалі Обозревателя.

Штраф за невиплату зарплати

Законопроект змінює підхід до визначення розміру штрафу за порушення строків виплати заробітної плати – пропонується карати за кожного працівника, якому підприємство заборгувало. Зараз сума штрафу не залежить від кількості останніх. Якщо ж законопроект приймуть, система штрафів у сфері оплати праці буде виглядати наступним чином:

  • за безпідставну невиплату зарплати або її частини більш ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства або ФОПом – штраф від 6800 грн до 13600 грн за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
  • за нецільове використання коштів, призначених для виплати зарплати, внаслідок чого утворилася заборгованість, – штраф від 13600 грн до 20400 грн за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Крім штрафів, роботодавця зобов’яжуть оплатити працівнику пеню в розмірі облікової ставки НБУ за кожен день затримки зарплати. Зараз облікова ставка становить 10,2%. Така пеня замінить нині діючу компенсацію за втрату доходу. При цьому під “затримкою” буде розумітися виплата менше 50% нарахованого за місяць заробітку.

Крім того, автори законопроекту пропонують надати право працівнику тимчасово призупинити виконання робочих обов’язків у разі затримки виплати заробітної плати на термін більше 15 днів. При цьому, потрібно буде обов’язково попередити роботодавця про намір припинити роботу за 2 дні. Працівник зможе офіційно бути відсутнім на робочому місці, а роботодавець зобов’язаний буде компенсувати цей період в розмірі 2/3 окладу.

Призупинити роботу зможуть не всі – це неприпустимо за умов, якщо таке припинення:

  • загрожує життю і здоров’ю людей, навколишньому середовищу;
  • перешкоджає запобігання стихійному лиху, аваріям, катастрофам, епідеміям і т.д., а також в разі оголошення надзвичайного або воєнного стану.

Забороняється також тимчасово припиняти свою роботу працівникам органів прокуратури, судів, Збройних Сил України, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, безпеки і правопорядку (крім технічного та обслуговуючого персоналу).

Індексації зарплати не буде
Зараз діє вимога про обов’язкове проведення індексації зарплат в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Якщо документ буде прийнятий, то індексувати будуть лише пенсії, стипендії та аліменти.

Виплата відпускних і відрядних – за новими правилами
Законодавці хочуть надати можливість підприємствам самим встановлювати терміни виплати відпускних в колективних договорах. У зв’язку з цим із Закону “Про відпустки” виключається норма, з якою відпускні слід виплачувати не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Якщо законопроект буде прийнятий, то ніякої конкретики щодо термінів виплати відпускних на нормативному рівні вже не буде. Головна умова – така виплата повинна бути здійснена до початку відпустки.

Також змінюється порядок оплати праці працівника під час перебування у службовому відрядженні – з прийняттям законопроекту цей період буде оплачуватися в загальному порядку, без прив’язки до середньої зарплати.

Нагадаємо, в липні середня номінальна заробітна плата в Україні становила понад 14,3 тис. Грн, що в 2,4 рази вище рівня мінімальної зарплати. У порівнянні з липнем минулого року вона зросла на 21,5%, реальна заробітна плата зросла на 10,2%.

Експерти порівняли зарплати українських вчителів з європейськими . Навіть самі «бідні» країни виплачують педагогам понад 1000 євро, в той час, як Україна – всього 210 євро.

Джерело: Народна Правда