Вибухи в Бейруті: в трагедії замішана українська фірма

Вибухи в Бейруті: в трагедії замішана українська фірма
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

Журналісти з OCCRP дійшли висновку, що до потужного вибуху, який прогримів 4 серпня в порту Бейрута, могла бути причетна українська фірма.

Про це пише Кореспондент.

У розслідуванні йдеться, що селітру на грузинській фабриці Руставіазот для продажу заводу з виробництва вибухівки в Мозамбіку купила компанія під назвою SavaroLimited, зареєстрована у Великій Британії. При цьому існує українська фірма зі схожою назвою – її власник, дніпровський підприємець Володимир Вербоноль, заперечує зв’язок з вантажем селітри.

Однак журналісти впевнені, що саме Володимир Вербоноль кінцевий власник Savaro. Сама фірма, в свою чергу, входить в міжнародний конгломерат компаній, який займається поставками аміачної селітри того типу, який використовується для виробництва вибухівки. Штаб-квартира цього конгломерату знаходиться в місті Дніпро, а керує ним група людей на чолі з Вербонолем і його тестем, відомим будівельним магнатом Миколою Алісеєнком. При цьому вони ховаються за цілою мережею підставних осіб і офшорів, зареєстрованих в Англії, Шотландії, карибських і тихоокеанських острівних державах, Україні та США.

За інформацією OCCRP, компанії, що входять в цю групу, продавали аміачну селітру в африканські країни ще з початку 2000-х років; в тому числі розслідувачі знайшли не менше трьох випадків поставки її в Мозамбік. Юридичним супроводом компаній цієї групи займаються дві фірми, що спеціалізуються на обслуговуванні клієнтів з країн колишнього СРСР: кіпрська Interstatus і британська Alpha and Omega Group.

У серпні 2021 року в лондонський суд був поданий груповий позов до Savaro від імені Асоціації правників Бейрута і жертв вибуху в порту. Позивачі вважають, що така складна і заплутана система володіння була придумана господарями Savaro Limited саме для того, щоб уникнути відповідальності за неналежне зберігання небезпечного вантажу.

Нагадаємо, вибухи в порту Бейрута пролунали 4 серпня 2020 року. Всього їх було два і під час другого вибухнуло 2750 тонн аміачної селітри, яку раніше конфіскували з судна «Rhosus» і з 2013 року зберігали в портовій зоні. Загинули 210 осіб, отримали поранення близько 6 тисяч осіб, в місті сталися серйозні пошкодження будівель, залишилися без житла приблизно 300 тисяч жителів. Як повідомлялося раніше, в результаті вибуху загинув громадянин України.

 

Джерело: Народна Правда