Новий локдаун в Україні: що буде з бюджетом, зарплатами і гривнею

Новий локдаун в Україні: що буде з бюджетом, зарплатами і гривнею
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Захворюваність на COVID-19 в Україні стрімко зростає. Уряд в будь-який момент може оголосити локдаун.

Поки чиновники продовжують заявляти, що серйозно посилювати карантин не планують, нібито мова не йде про третю хвилю. Вчора про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. А в Міністерстві охорони здоров’я відзначали, що вакциновані проти COVID-19 отримують привілеї.

Однак, що буде з гривнею, бюджетом та зарплатами, якщо карантин все-таки серйозно посилять?

В цілому, настільки серйозних наслідків для економіки, які були через локдаун навесні 2020 го, поки не буде. Як говориться в матеріалі Обозревателя, експерти сходяться на тому, що Україна зможе без особливих труднощів пройти чергові обмеження. Але представники влади підкреслюють: вийти з ситуації з легкими наслідками або навіть не допустити локдауна можливо лише при підвищенні рівня вакцинації та дотриманні карантинних заходів.

Так, аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко впевнений, що різких коливань курсу не буде:

“Це не перший локдаун, швидше за все, він дуже строгим не буде. Громадяни вже знають, чого очікувати. Якщо говорити про бізнес, він також знає, як на це реагувати. Тому щодо курсу ми не очікуємо реакції жодних гравців валютного ринку”.

За прогнозом Ахтирка, гривня восени все ж буде повільно послаблюватися, але цей тренд залежить не від локдауна.

При цьому локдаун може зробити деякий негативний вплив на ринок праці. Як пояснює експерт Сергій Марченко, якщо підприємства тимчасово припиняють свою роботу, то часто відправляють своїх працівників у неоплачувані відпустки. Однак не всі можуть дозволити собі перебувати в такій відпустці, тому деякі громадяни все ж будуть звільнятися і шукати нову роботу.

“Ці люди будуть виходити на ринок праці і “тиснути” на нього. А чим більше робочої сили на ринку праці, тим дешевше роботодавці можуть найняти людей. Хтось не погодиться на більш низьку оплату, а хтось погодиться, тому що йому нема на що жити”, – говорить експерт.

У той же час Марченко наголошує, що падіння зарплат буде не катастрофічним, максимум в межах 2-3%. Також рівень зарплат може перейти в стан стагнації.

Як і в попередні рази, найбільше від локдауна може постраждати сектор послуг, з якого надходження в бюджет можуть зменшитися. Але, як зазначає радник президента Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко, в Україні локдауни б’ють по сектору послуг в більш м’якій формі, ніж в Європі, адже частка того ж громадського харчування або роздрібної торгівлі у нас набагато менше, ніж на заході.

Глава Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський також запевняє, що серйозних наслідків для бюджету від локдауна не буде, адже наш бюджет перевиконується по доходах, а на світових ринках більше немає кризи:

“Вплив буде мінімальним і, за великим рахунком, пропорційним впливу карантинних обмежень на економічну діяльність. Період обмежень навряд чи буде більше, ніж він був навесні цього року. Можливо, окрему роль локдаун зіграє для тих секторів, які більшою мірою отримують негативні наслідки від обмежень, але навіть ці наслідки зараз можуть бути менше “.

 

Джерело: Народна Правда