Ціни на газ б’ють рекорди: в ЄС вже енергетична криза, що буде з цінами в Україні

Ціни на газ б’ють рекорди: в ЄС вже енергетична криза, що буде з цінами в Україні
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Ціна газу в Європі досягла 100 євро за МВт/год (близько 1200 доларів за тисячу кубометрів). Йдеться про ф’ючерс на листопад на хабі TTF в Нідерландах – головному газовому майданчику Європи. Через різкий  стрибок цін в Європі закриваються енергокомпанії і заводи, підвищуються тарифи для населення.

Дані біржі ICE Futures свідчать про те, що середнє значення контракту “на день вперед” в ЄС за підсумками вересня склало 759 доларів за тисячу кубометрів.

Loading...

Як пише Обозреватель, однією з причин різкого збільшення цін могло стати зменшення прокачування газу по газопроводу Ямал-Європа майже в три рази. Зокрема, вранці 1 жовтня прокачування склало близько 0,8 млн кубометрів на годину, тоді як напередодні в середньому воно було на рівні 2,2 млн кубометрів.

Європа в умовах загального дефіциту поставок “блакитного палива” змушена конкурувати за скраплений природний газ з преміальним ринком Азії. В результаті ф’ючерс на азіатський спотовий індекс JKM Platts досяг 1110 доларів за тисячу кубометрів. З відкриттям торгів у Європі це автоматично підштовхує котирування до нових максимумів.

Через рекордні ціни в Європі підвищуються тарифи для населення, зупиняються заводи по виробництву добрив.

Експерти відзначають, що ринкові ціни на газ в Україні формуються з урахуванням європейських, а тому зростають слідом за індексом TTF. Ціна на газ для населення розраховується виходячи з його ринкової вартості. Незважаючи на те, що ціни на газ для українців повинні зростати, цього не відбувається, адже переважна більшість побутових споживачів в Україні обслуговуються на річному тарифі з фіксованою ціною.

1 жовтня зупинений транзит природного газу по території України в напрямку Угорщини. Заявки на транзит газу не надійшли, незважаючи на те, що потужності по Україні на вихід до Угорщини законтрактовані на весь газовий рік (до 30.09.2022).

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив , що Київ відповість на удар Будапешта – підписання контакту з “Газпромом”.

Напередодні «Газпром» відмовився бронювати додаткову транзитну потужність через Україну.

Джерело: Народна Правда
Теги:
загрузка...