Що буде з зарплатами, цінами, доларом до кінця року: прогноз

Що буде з зарплатами, цінами, доларом до кінця року: прогноз
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Кінець 2021 року готує українцям сюрпризи: зростання цін, зміни пенсійних виплат і заробітної плати, під питання також тарифи на опалення.

“Сегодня” публікує консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на IV квартал 2021 року.

Loading...

Інфляція

Всі експерти впевнені, що зростання цін, що почалося в кінці третього кварталу, прискориться в четвертому. Інфляція перевищить 3% за квартал, це більше 13% річних. У 2020 році інфляція була 5%.

Як пояснив глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, ціни прискорять зростання через збільшення комунальних тарифів і цін на газ, зростання вартості імпорту на тлі прискорення глобальної продовольчої інфляції.

З ним згоден віце-президент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців (УСПП) Віктор Скаршевський.

“Інфляція прискориться, враховуючи очікуване підвищення тарифів на тепло для населення через подорожчання газу, і складе 3-3,5% за жовтень-грудень”, – розрахував експерт.

Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин, дав прогноз 2,9%. Він каже, що літні дефляційні місяці позаду, внутрішнє споживання в зв’язку з карантином тупцює на місці, як і економічне зростання.

Найбільш оптимістичний член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин; за його оцінкою, квартальна інфляція не перевищить 2,5%.

Середня зарплата на кінець кварталу

Середня зарплата виросте, так як з 1 грудня буде підвищено мінімальну зарплату з 6000 до 6500 грн. Але цифри зростання у експертів різні.

Андрій Шевчишин і Віктор Скаршевський оптимістично обіцяють зростання від 15 700 до 17 000 грн.

Віктор Скаршевський уточнив: середня зарплата в грудні складе 16 500-17 000 грн не тільки з урахуванням підвищення мінімалки, але і за рахунок виплат преміальних та 13-х зарплат. Тому в січні середні заробітки знову зменшаться.

Олег Пендзин і Андрій Забловський назвали менші суми зарплат 14 900 і 14 600. На їхню думку, незважаючи на зростання мінімальних заробітків, середнім зарплатам не дасть суттєво підвищитися ймовірне посилення карантину (удар по громадському харчуванню, транспорту, готельному сервісу).

Курс гривні до долара

Всі експерти впевнені: гривня до кінця року девальвує. Троє з них, крім Андрія Шевчишина, кажуть, що курс знизиться до 27,3-27,5 грн / долар (60-80 коп.).

Андрій Шевчишин песимістичний: курс перевищить 28 гривень.

Державний борг

Не очікують експерти істотної зміни величини держборгу. У нього, нагадаємо, входять зовнішній+ внутрішній+гарантований державою борг. За їхніми оцінками, країна буде винна кредиторам від 2,4 до 2,5 трлн грн.

Вартість бензину

Прогнози аналітиків близькі: бензин подорожчає на гривню, або до 31 грн/л. Усі назвали два головні чинники зростання цін на паливо, до 80% якого Україна, нагадаємо, імпортує. Перший – ціна нафти, другий – курс долара.

Газ: середня ціна імпорту

Природний газ також дешевим не буде, хоча ціна повинна знизитися з захмарних 1000 доларів за 1000 куб. м.

Але впевнені в цьому не усі: Андрій Шевчишин не бачить підстав для зниження ціни нижче 900 доларів за 1000 куб. м.

Решта експерти кажуть, що газ істотно подешевшає.

Безробіття за методикою МОП

Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (15-72 року), а не тільки тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Тобто, за цією методикою безробітних виходить більше.

Прогнози різні: лише Андрій Забловський очікує, що рівень безробіття знизиться з 9,3% до 9,1% за рахунок підвищення зайнятості в корпоративному секторі і збільшення пропозицій на ринку праці.

Решта експертів стверджують, що “вільних рук” стане більше.

Раніше прем’єр-міністра України Денис Шмигаль заявляв , що тарифи на комунальні послуги (газ, електрика, опалення) рости не будуть.

Українці з ократілі обсяги споживання основних продуктів харчування в 2020 році. При цьому скорочення відбулося за рахунок «здорових продуктів» – фрукти, ягоди, риба та інші.

Джерело: Народна Правда
загрузка...