Ціни на продукти злетять, робочі місця під загрозою: як газова криза в ЄС позначиться на українцях

Ціни на продукти злетять, робочі місця під загрозою: як газова криза в ЄС позначиться на українцях
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Ціни на газ в Європі продовжують бити рекорди при цьому газові сховища наполовину порожні. Через це в ЄС закриваються підприємства, обмежують тарифи для населення. На українців також чекає криза.

Loading...

Про це йдеться в матеріалі Обозревателя.

Чому зростають ціни на газ в Європі

Директор з інтегрованих комунікацій “Нафтогаз України” Максим Білявський каже, що російський “Газпром” підняв ціни, обмеживши поставки:

“Газпром” хоче повернути систему довгострокових контрактів, щоб впливати на політичну ситуацію на Європейському континенті”.

Ще одна мета – натиснути на європейські держави для того, щоб вони не обмежували роботу “Північного потоку-2” і не перешкоджали його запуску.

До цього додалися:

холодна зима 2020/2021, через яку сховища газу вже були виснажені;

аварія на заводі “Газпрому” під Новим Уренгоєм;

поступова відмова від вугілля в країнах ЄС (в цілях захисту екології).

Як це відіб’ється на українцях

Ціна на газ не буде змінюватися до травня 2022. А щоб утримати вартість опалення і гарячої води (вона на 70% залежить від блакитного палива), Кабмін погодився передати містам 4% податку на доходи фізосіб з державної скарбниці. Зростатимуть місячні ціни і тариф постачальника останньої надії.

При цьому будуть рости ціни.

Економічний експерт Олег Пендзин відзначає, що всі хлібозаводи і переробна промисловість залежать від цін на енергоносії.

Високі тарифи на газ – не єдина проблема, розповідає Артем Ремпен, операційний директор компанії GR Agro. Далеко не кожен постачальник в умовах, що склалися, погоджується постачати блакитне паливо бізнесу. Наприклад, у Дніпропетровській області, як говорить Ремпен, було всього три варіанти, і користуватися можна тільки тим газом, за який вже заплатили (розширити обсяг не вийде).

“Ми поки утримуємо ціни на сушку в елеваторах, просто щоб фермери могли працювати. Просто не можна було зупинитися або підняти ціни, зараз сезон соняшнику, кукурудзи. Тоді залишили б без соняшникової олії і крохмалю”, – говорить Ремпе.

“Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо тільки газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Але їх дуже мало, може бути 15-20% від загальної кількості, тому що вони технологічно складніше” , – пояснює він.

І якщо українець може поміняти постачальника газу за лічені дні, то у підприємства вся процедура може зайняти місяць. Зараз компанія, яку представляє Ремпен, отримала пропозицію купувати газ у жовтні за 38 грн / куб. У такій ситуації без підвищення тарифів для аграріїв на сушку зерна не обійтися, а він уже злетів в три рази. В результаті піднімуться ціни і на продукти харчування.

Голова «Федерації роботодавців скляної промисловості» Дмитро Олійник вважає , що через нові цін на газ Україна стоїть на порозі кризи, який може обернутися хвилею банкрутств.

1 жовтня зупинений транзит природного газу по території України в напрямку Угорщини. Заявки на транзит газу не надійшли, незважаючи на те, що потужності по Україні на вихід до Угорщини законтрактовані на весь газовий рік (до 30.09.2022).

Джерело: Народна Правда
загрузка...