Зарплати уріжуть: Шмигаль хоче, щоб українці менше купували

Зарплати уріжуть: Шмигаль хоче, щоб українці менше купували
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Реальний розмір зарплат в Україні у 2022 році може знизитися. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль подав до Верховної Ради проект бюджету, який передбачає зростання цін на 8%, а підвищення мінімалки всього на 3%. На його думку, це допоможе стримувати зростання цін.

Про це йдеться в матеріалі Обозревателя.

Loading...

Відзначимо, в Україні продовжує зростати рівень тіньової економіки, Мінсоцполітики, прем’єр не вживають ніяких заходів для того, щоб виправити ситуацію. Згідно з офіційними даними, приблизно 11 млн українців економічно активного віку офіційно не отримують доходів. Ймовірно, заробляють вони в конвертах.

Експерти відзначають, досвід останніх років показує, що в Україні працюють лише два способи вивести зарплати з тіні: штрафи для роботодавців, які не платять податки, і підвищення мінімалки. Зараз близько 40% всіх офіційно працюючих українців отримують зарплату, близьку до мінімальної. Серед них, в тому числі, і директори великих підприємств. Робиться це для того, щоб платити податки з мінімуму.

Одночасно з цим двократне зростання мінімалки в січні 2017 го (з 1600 до 3200 грн) дав результат за всіма “фронтах”. Місцеві бюджети зросли на 38%, державний – на 23%, а економіка країни отримала додатково 0,5% ВВП. Крім того, пенсійний фонд додатково отримав 51 млрд грн. Це в рази компенсувало витрати з бюджету на підвищення зарплат.

Незважаючи на це, у 2022 році мінімальну зарплату хочуть збільшити тільки на 200 гривень. Це в першу чергу доходи українських бюджетників. І це в умовах, коли на тлі рекордно високих цін на газ подорожчають практично всі продукти і товари. Тільки по скромних підрахунках уряду ціни в наступному році виростуть на 8% (реальний показник може бути вище), а ось мінімалку хочуть підвищити всього на 3%.

Сам Шмигаль вважає, що збільшення зарплати тільки на 200 гривень допоможе стримати інфляцію: щоб ціни не росли, потрібно стримувати попит, тобто платоспроможність українців. Чим більше купують, тим вище ціни і навпаки.

“Якщо неконтрольовано підвищувати мінімальну заробітну плату – це досить великий ресурс, який буде мати великий вплив на монетарну політику. Це може розкрутити інфляцію до стану гіперінфляції. Тому тут необхідно тримати баланс”, – сказав глава уряду.

В Україні у вересні рівень заробітних плат став вище на 1300 гривень і склав 18 тисяч гривень.

В Україні найлегше працевлаштуватися будівельником в Києві, Одесі та Харкові – в цих містах роботодавці розміщують більшість вакансій за цією спеціальністю. Однак навіть найвищі зарплати в Україні не можуть конкурувати з європейськими, де ці суми найчастіше є стартовими.

Джерело: Народна Правда
загрузка...