Українців змушують вакцинуватися: це законно?

Українців змушують вакцинуватися: це законно?
Автор Романова Марі в Коронавірус/Новини

Ситуація з COVID-19 в Україні стрімко погіршується – невпинно зростає захворюваність і смертність. У зв’язку з цим Міністерство охорони здоров’я зробило вакцинацію обов’язковою – з наступного місяця деякі українці будуть змушені зробити щеплення, в іншому випадку їх чекає покарання.

Нагадаємо, 7 жовтня МОЗ визначив перелік професій, для яких щеплення стануть обов’язковими.

Loading...

Під обов’язкову вакцинацію потрапляють співробітники:

  • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • установ вищої, післядипломної, професійного предвисшего, професійного (професійно-технічного), загальної середньої, в тому числі спеціального, дошкільної, позашкільної освіти, установ спеціалізованої освіти і наукових установ незалежно від типу і форми власності.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко відзначав, що список суттєво розширять. У нього також увійдуть:

  • співробітники державних установ, організацій, підприємств критично важливих сфер для економіки;
  • соціальні працівники;
  • листоноші;
  • співробітники місцевого самоврядування, комунальних підприємств та установ.

При цьому якщо представники вищевказаних професій відмовляться вакцинуватися протягом трьох місяців, їх відсторонять від роботи і позбавлять зарплати на час карантину. Про звільнення поки що не йдеться.

Відмовитися від щеплення можна, якщо у вас є медичні протипоказання, які підтверджує відповідна довідка.

 

Так, обов’язкова вакцинація – це законно

Ляшко відзначав, що Європейський суд з прав людини підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і не суперечить “Конвенції про захист прав людини і основних свобод”. Його відомство також наголошує, що влада має право самостійно формувати перелік професій, представники яких повинні робити щеплення від COVID-19.

Адвокат і партнер ЮК “Vasil Kisil Partners” Валерія Беспалая розповіла “Обозревателю”, що наказ МОЗ про відсторонення працівників освітніх установ і держсектора в разі відсутності COVID-щеплення не суперечить трудовому законодавству:

“МОЗ має право приймати рішення про включення тих чи інших посад і тих чи інших вакцинацій в список обов’язкових. Це відомство наділене такими повноваженнями. Тому процедурно питання було врегульовано правильно”.

Експерт також звернула увагу: якщо враховувати практику Європейського суду з прав людини, то обов’язкова вакцинація не вважається порушенням права на особисте життя – особливо у випадках, коли мова йде про інтереси суспільства:

“Аналізуючи практику ЄСПЛ, ми бачимо, що суд стоїть на тій позиції, що держави можуть визнавати вакцинацію обов’язковою для деяких категорій. Зокрема, в тих випадках, якщо це необхідно для забезпечення колективного імунітету. Суд ставить суспільні інтереси вище інтересу приватного”.

Однак якщо людина з об’єктивних причин не може зробити щеплення, наприклад, через несприйняття вакцини, то держава повинна забезпечити альтернативу. У випадку з COVID-19 це безкоштовне ПЛР-тестування.

При цьому, що важливо, влада повинна внести COVID-вакцину в календар обов’язкових профілактичних щеплень. На даний момент в цьому переліку туберкульоз, гепатит, правець, кір, свинка і інші захворювання.

“А зараз йде мова про щеплення, які обов’язкові для певної категорії людей. Тобто це не для всіх дорослих – тільки для вчителів і держслужбовців. Працівники інших сфер робити щеплення не зобов’язані”, – підкреслила Беспалая.

Обов’язкову вакцинацію вже ввели такі країни:

Франція. Парламент підтримав рішення звільняти медиків, які не хочуть вакцинуватися. Це ж правило стосується працівників будинків престарілих. Співробітників шкіл в списку немає. Але і без примусу 78% вчителів вже отримали обидві дози вакцини.

Канада. Уряд країни запровадив обов’язкову вакцинацію для чиновників, поліцейських і військових. Підтвердити щеплення вони повинні до 29 жовтня. Тих, хто відмовиться, відправлять в адміністративну відпустку без збереження зарплати.

Болгарія. Влада також оголосила про намір ввести вакцинацію для більшості лікарів, викладачів шкіл і технікумів.

США. Президент Джо Байден зобов’язав вакцинуватися держслужбовців, а також співробітників великих компаній і підприємств зі штатом понад 100 осіб. Правда, губернатор Техасу Грег Ебботт заборонив бізнесу виконувати рішення глави держави. Однак якщо врахувати, що він представляє Республіканську партію, то, найімовірніше, мова йде про політичне протистояння.

Казахстан. У цій країні повинні зробити щеплення все працівники магазинів, кафе, салонів краси, фітнес-клубів, музеїв, театрів, готелів, сфер транспорту, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства. Людей, які відмовляються, просто усувають.

Греція. Вчителям, які відмовляються робити щеплення, скорочують заробітну плату. Співробітники також можуть зіткнутися з втратою балів в системі цивільної служби, що відіб’ється на їх перспективі просування по службі або працевлаштуванні.

Ватикан. З 1 жовтня співробітників не пускають на роботу без так званого “зеленого пропуску”, який можна отримати тільки після проходження повного курсу щеплень.

Латвія. Уряд прийняв рішення про обов’язкову COVID-вакцинації лікарів, педагогів і соціальних працівників. Правило почне діяти з 15 листопада. Співробітники зазначених професій також можуть надавати негативний тест на COVID-19, проте влада перестане оплачувати ці аналізи.

Нагадаємо, в Україні був побитий рекорд по смертності за весь час пандемії – за добу, 18 жовтня, померли 538 осіб.

Одеська область із сьогоднішнього дня, 18 жовтня, перебуває в списку “червоних” зон карантину разом з Дніпропетровською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською. Тим часом, в самій Одесі вже немає місць для пацієнтів з COVID у відповідних лікарнях, а “швидка” їде на виклик по 4-5 годин.

У Корюківці Чернігівської області від COVID-19 помер школяр . Підліток мав супутні захворювання.

Джерело: Народна Правда