Заморозка зарплат на тлі зростання цін: Рада проголосувала за бюджет Шмигаля – що чекає на українців

Заморозка зарплат на тлі зростання цін: Рада проголосувала за бюджет Шмигаля – що чекає на українців
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

У Верховній Раді України в першому читанні за основу затвердили проект держбюджету на 2022 рік. Кабінет міністрів Дениса Шмигаля прописав в документі підвищення мінімальної зарплати всього на 3%. При цьому офіційне зростання цін прогнозується на рівні на 6,2%.

Головні цифри бюджету на 2022 році перераховує “Обозреватель”.

6700 грн – рівень мінімальної зарплати до кінця року

Мінімалка зросте за рік на 3% (200 грн). Це один з найнижчих показників за останні роки. В результаті такого скромного підвищення достаток найбідніших українців буде падати (через зростання цін), а різниця між середньою і мінімальною зарплатою збільшиться.

203 грн – підвищення прожиткового мінімуму

У проект закладено сумарне за рік підвищення прожиткового мінімуму за все на 203 грн. Для працездатних осіб прожитковий мінімум планують встановити на такому рівні: з 1 січня – 2481 грн (підвищення з цієї дати не буде, такий прожитковий мінімум встановлюється з 1 грудня 2021 рік); з 1 липня – 2600 грн (119 грн); з 1 грудня – 2684 грн (84 грн).

28,6 грн / $ – середньорічний курс долара

При цьому на кінець року очікується курс на рівні 28,7 грн. І цей курс знову може виявитися завищеними. Наприклад, в бюджет-2021 закладали курс на рівні 29 грн / $, але в жовтні долар в Україні не коштує і 27 грн. Така ситуація впливає на доходи бюджету – скарбниця отримує менше, ніж розраховували, через зниження доходів експортерів. Чим дешевше долар, тим менше вони виручають за продаж товару в валюті.

6,2% – зростання споживчих цін

Кабмін вважає, що українців не чекає прискорення інфляції. Але і в бюджет на 2021 рік була закладена інфляція в 7,3%, а за фактом зростання цін вже виявився вищим. За даними Держстату, у вересні зростання споживчих цін в Україні в річному вимірі уже прискорилося до 11% з 10,2% в серпні.

При цьому інфляційні ризики зростають, наприклад, рекордно підвищуються ціни на газ та інші енергоносії. Цей фактор тягне за собою підвищення цін, але не був врахований при підготовці бюджету-2022.

159 грн – підвищення мінімальної пенсії

Мінімальні пенсії в Україні збільшаться в липні на 93 грн – до 2027 грн. З 1 грудня додадуть ще 66 грн (до 2093 грн). Загальне підвищення складе лише 159 грн. Крім того, на 1 березня Кабмін заклав індексацію пенсії (її розмір буде залежати від зростання зарплат і рівня інфляції, для кожного вона буде індивідуальною).

По 12 300 грн з громадянина – на борги

До бюджету в цілому закладаються 1,26 трлн грн доходів і 1,44 грн витрат. При цьому на обслуговування і погашення боргів українці у 2022-му віддадуть 574,7 млрд грн. Це по 12 300 с кожного українця, якщо вважати навіть новонароджених (якщо не брати до уваги, буде ще більше). З цієї суми тільки виплата відсотків по боргу забере 181,4 млрд грн. Ця сума порівнянна з витратами на охорону здоров’я за цілий рік.

В Україні з 2022 року податкова введе непрямі методи контролю – перевіряти будуть, в тому числі, і покупки українців. І щоб купити квартиру, доведеться довести, що білої зарплати вистачило б на такі витрати.

Субсидія в Україні призначається людям, які самостійно не можуть платити за житлово-комунальні послуги. При цьому єкатегорія людей, яка на допомогу розраховувати держави не зможе.

Джерело: Народна Правда