Через подорожчання газу українці купуватимуть продукти за рекордними цінами

Через подорожчання газу українці купуватимуть продукти за рекордними цінами
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Рекордно високі ціни на природний газ в світі привели до подорожчання низки продовольчих продуктів в Україні. Незважаючи на те, що побутові споживачі захищені від подорожчання блакитного палива, криза вдарить по гаманцю – подорожчають товари і послуги.

Про те, що та як подорожчає, повідомляє ТСН.

З початку поточного року ціна на газ виросла в 7 разів. Це призвело не тільки до подорожчання продуктів, але також може привести до припинення банкрутств багатьох харчових підприємств.

Економісти кажуть, що люди будуть вимагати підвищення заробітної плати, бо базові продукти і комуналка виростуть в ціні.

“Підвищення ціни на газ, як на базовий енергоресурс, викличе підвищення цін практично на всю продукцію. Для пересічного громадянина, насамперед, це будуть комунальні послуги, продукти, товари першої необхідності. Як тільки починається інфляційний процес, відразу дорожчає людська праця: люди хочуть підвищення зарплати, хочуть зберегти хоча б колишній рівень прибутку “, – пояснив економічний експерт Михайло Крапивко.

Він також додав, що зниження вартості на продовольство, товари і сферу обслуговування українцям варто очікувати тоді, коли “ціна на газ відкотиться назад”.

Середні ціни на продукти харчування у вересні поточного року в порівнянні з вереснем 2020 року зросли на 14,3%.

Серед продуктів харчування найбільше подорожчали:

цукор – на 88,0%,
олія соняшникова – на 71,7%,
яйця – на 60,7%.

Хліб подорожчав на 17,2%, м’ясо і м’ясопродукти – на 12,3%, масло – на 10,9%, молоко – на 8,7%, сир і сир – на 7,9%, риба та рибопродукти – на 7 , 4%, овочі – на 1,7%.

Однак українцям доведеться платити більше не лише за основні продукти. Зокрема, зростання цін на енергоресурс вплине на подорожчання продукції, виробленої кондитерською галуззю.

У зимовий і весняний періоди 2022 року в Україні можуть рекордно подорожчати тепличні огірки, помідори та інші овочі.

Серед основних причин – різке підвищення цін на газ та інші енергоносії, необхідні для теплиць, подорожчання добрив і міжнародних перевезень. Аналітики повідомляють, що в результаті рекордного зростання цін на газ в Європі вже зараз серйозно страждають тепличні господарства Німеччини, Польщі та інших країн ЄС.

Зрозуміло, що зростання тарифів для бізнесу не уникнути, оскільки ціни на газ для нього, на відміну від населення, держава компенсувати не буде. У ціні виросте або газ для котелень в торговельних центрах, або вартість тепла торговельних центрів. А слідом за ним потягнуться вгору ціни на послуги всіх видів – спортзали, басейни, оренда приміщень.

Як повідомляв раніше, глава Комітету економістів України Андрій Новак, вартість хліба до кінця 2021 року може зрости на 5-25%, і це, незважаючи на те, що в Україні в поточному році зібрали рекордний урожай пшениці і ячменю. Причини: зростання цін на сировину і борошно, а також подорожчання енергоносіїв.

З ним погоджувався і керівник Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко. За його словами, за останній рік ціна природного газу зросла в сім разів, а електроенергії – в два рази. Згідно з розрахунками асоціації, при пікових цінах частка енергоносіїв у собівартості хліба збільшиться від 5-7% до 15-20%.

Джерело: Народна Правда