Тарифи на електроенергію в Україні можуть переглянути, адже реальна ціна вже втричі вища

Тарифи на електроенергію в Україні можуть переглянути, адже реальна ціна вже втричі вища
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Тариф на електроенергію для населення в Україні можуть переглянути у квітні 2022 року, коли закінчиться дія постанови, яка регулює ціну (ПСО). Наразі українці, за розрахунками експертів, мають платити не 1,44, а 4,5-4,85 грн за кожну кВт*годину – це реальна вартість струму.

Про це Обозревателю  повідомив директор ТОВ “Волиньелектрозбут” Дмитро Іванов.

Loading...

“Діючий формат ПСО теоретично виглядає непогано – НАЕК “Енергоатом” (маючи значно нижчу собівартість енергії, ніж інша генерація) за рахунок високої маржі від продажу на вільному ринку має компенсувати різницю між тарифом населення та реальною вартістю енергії. Практично – це те саме перехресне субсидування, яке було раніше, лише “упаковка змінилася і писанини побільшало”, – каже експерт.

Існуючий формат і механізм ПСО в умовах нестабільності правил гри на ринку і ціни на всіх його сегментах, що постійно зростає, неминуче призведе до утворення касових розривів у постачальників універсальної послуги та “Енергоатому”, додає експерт. Що призведе до неспроможності всіх учасників ПСО виконувати ці спеціальні обов’язки.

“Це – песимістичний сценарій чинного формату ПСО, і він потребує негайних коректив та вдосконалення. Дефіцит генерації та рівень запасів вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ лише поглиблює негатив ситуації”, – пояснив Іванов.

Епідеміологічні обмеження призведуть до спаду ділової активності та зниження рівня оплати населенням на 5-10%, припускає експерт. “Щомісячно зростання дебіторки виймає з оборотних коштів ті ж 5-10%, поглиблюючи касовий розрив і створюючи безнадійну заборгованість по контингенту померлих, тих, що  продали квартири/будинки, тих, що їдуть і т.д. Що робити з цією “безнадією”?, – задається питанням директор підприємства.

Зазначимо, що з жовтня 2021 року для деяких українців тариф на електроенергію знизився на 24 коп. за кВт*годину – з 1,68 до 1,44 грн. Такий тариф для побутових споживачів діє на перші 250 кВт*год. на місяць. Кожен наступний кВт*год коштує, як і раніше, 1,68 грн.

А звичну для українців знижку на перші 100 кВт*год. на місяць скасували ще з січня 2021 року. Тому в результаті електрика в країні все одно дорожчає – ще 2020-го перші 100 кВт*година коштували на 54 грн менше, ніж з 1 жовтня 2021-го.

Ціна при споживанні 100 кВт*година електроенергії:

у жовтні 2020-го – 90 грн;

у жовтні 2021-го – 144 грн.

Ціна при споживанні 250 кВт * год:

у жовтні 2020-го – 342 грн;

у жовтні 2021-го – 360 грн.

Ціна при споживанні 500 кВт*година:

у жовтні 2020-го – 762 грн;

у жовтні 2021-го – 780 грн.

Газорозподільні компанії пропонують з січня 2022 року підняти ціни на послугу з розподілу газу від 30% до більш ніж 4 разів — середній тариф по країні може зрости з нинішніх 1,44 грн за куб. м до 4,14 за куб. м.

Українські споживачі можуть при отриманні платіжки за газ виявити, що у квитанції вказано півторний чи подвійний тариф. Це відбувається, якщо постачальник газу не може виконати своїх зобов’язань, а споживача перевели до постачальника останньої надії (Нафтогаз).

Джерело: Народна Правда