Приречені на бідність: пенсії у 2022 підвищать лише на 159 грн, а мінімалку на 200 грн

Приречені на бідність: пенсії у 2022 підвищать лише на 159 грн, а мінімалку на 200 грн
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Українців у 2022 році очікує зниження реального розміру мінімальної зарплати та пенсій. Дефіцит Пенсійного фонду досягне рекордної позначки.

Про те, чому зміниться розмір пенсій, йдеться у матеріалі Обозревателя.

Дефіцит Пенсійного фонду 2022-го досягне рекордної позначки 200,6 млрд грн. Є ціла низка причин для цього:

  • відсутність виразної політики щодо детінізації зарплат,
  • відмова підвищувати мінімальну зарплату до рівня її реальної позначки,
  • складна ситуація в економіці (у тому числі через повільну вакцинацію).

Поки що в уряді зосередилися на обіцянках запровадити накопичувальний рівень пенсійної системи, але він торкнеться лише майбутніх пенсіонерів. Крім того, при внесках з мінімальної зарплати розмір “накопиченої” пенсії буде ще нижчим, ніж за чинної системи.

А ті 11 мільйонів пенсіонерів, які зараз живуть на виплату з ПФУ, змушені залишатимуться за межею бідності. І хоча прожитковий мінімум, зокрема для пенсіонерів, Кабмін Шмигаля і обіцяв підвищити до реального рівня, на проект бюджету-2022 це не вплинуло.

Мінімальна пенсія до липня 2022-го буде на рівні 1934 грн., у липні збільшиться до 2027 грн., а у грудні – до 2093 грн. Тобто найменш забезпеченим українцям за рік додадуть лише 159 грн. І це при тому, що вже зараз, згідно з розрахунками Мінсоцу, пенсіонеру на базові потреби (без урахування мобільного зв’язку, інтернету та різноманітного харчування) на місяць потрібно 3692 грн.

Це означає, що більша частина українців на заслуженому відпочинку 2022-го приречена на бідність. Якщо їх не забезпечують працюючі родичі. І йдеться навіть про тих пенсіонерів, які все життя справно сплачували внески до Пенсійного фонду та отримували середню по країні зарплату.

Український закон зобов’язує державу виплачувати пенсії у розмірі не менше 40% мінімалки для тих, хто виконав вимоги щодо стажу та досяг 65-річчя. Була надія, що Кабмін хоча б закладе реальний розмір мінімалки до проекту бюджету, але цього не сталося. Мінімалку підвищать лише на 200 грн, тобто на 3% – до 6700 грн. І це менше, ніж очікуваний рівень інфляції 5-7%. Насамперед постраждають бюджетники, багато з яких справді отримують мінімалку. Але загалом від цього постраждають усі: рівень зарплат у тіні лише зростатиме, бюджету Пенсійного фонду на значне зростання надходжень розраховувати не доводиться.

В Україні підвищать пенсії з 1 грудня через зростання мінімальної заробітної плати. Таким чином мінімалка для пенсіонерів збільшиться лише на 80 гривень, але ті, хто має достатній стаж та вік, отримають більше — для них сума буде на 200 гривень більша і становитиме вже 2600 гривень.

 

Джерело: Народна Правда
Теги: