Світ на порозі нової економічної кризи: як постраждає Україна

Світ на порозі нової економічної кризи: як постраждає Україна
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Нова фінансова криза може накрити світ уже наступного, 2022 року – все почнеться з Китаю. Причини в нього можуть бути як економічні, і суто політичні. Першими постраждають трудові мігранти, яким загрожує масове звільнення. Криза позначиться на курсі долара та цінах на енергоносії.

Про це йдеться у матеріалі UBR.

Loading...

Однією з можливих причин чергового колапсу аналітики називають те, що світове економічне зростання у минулому (кілька десятиліть) забезпечувалося багато в чому: зростанням боргів;
стабільністю та успішністю різних елементів системи (політика, монетарна політика, глобалізація).

Можливі тригери для кризи є до кінця 2021-го та протягом 2022 року:

  • боргова криза у Китаї, зокрема у секторі житлової нерухомості;
  • необхідність американських політиків вкотре домовитися про підвищення грані держборгу;
  • посилення центробанками (ЦП) кількох країн, зокрема ФРС США, грошово-кредитної політики;
  • зниження фіскального стимулювання багатьма країнами у міру того, як коронакриза послаблюється;
  • якщо ситуація з пандемією погіршиться – наприклад, у разі появи нових варіантів/штамів вірусу;
  • проблеми з логістикою, які розхитують глобалізовану економіку, уповільнюють її зростання та підштовхують догори інфляцію.

На даний момент у розвинених країнах панує підхід монетарного регулювання, коли економічна активність стимулюється виключно збільшенням грошової маси. Центральні банки проводять політику “дешевих грошей” та фінансових репресій.

Перше змушує регуляторів збільшувати свої баланси і тримати облікові ставки в діапазоні 0-0,25% (у Швейцарії та Японії вони взагалі негативні). Друге виявляється у тому, що за такої монетарної політики населення позбавлене можливості ефективно накопичувати кошти – стимулюється активне споживання.

“Позитивний ефект від цього комплексу заходів рік у рік знижується. Будь-яке посилення грошово-кредитної політики призводить до кризи, оскільки тягне за собою хвилю приватних та корпоративних банкрутств – споживачі не можуть своєчасно виплачувати раніше взяті кредити”, – наголосив аналітик компанії RoboForex Андрій Гойлов. 

Враховуючи поточну тенденцію, додає експерт, найближчим часом емісійне “накачування” економіки грошима все ще даватиме позитивний ефект.

Проте, зниження темпів зростання економіки неминуче закінчиться черговим спадом, а ресурсів для її підтримки вже не буде. У такій ситуації світові ЦБ будуть змушені піднімати облікові ставки, що призведе до ускладнення кризи.

Останні дані щодо інфляції в США говорять про те, що цикл посилення грошово-кредитної політики може бути запущений ФРС вже наступного року.

Головний мотив описаної можливої кризи – уповільнення економічного зростання у багатьох країнах світу, і якщо це станеться, Україна не стане винятком.

Існує ризик того, що світове споживання залізорудної сировини і сталі може сильно впасти, якщо будуть проблеми в китайському секторі житлової нерухомості. Це буде негативом для України як великого експортера та залізорудної сировини (ЗРС), і сталі.

“Ціни вже впали з недавніх піків і на ЗРС, і на сталь, але якщо Китай скоротить виробництво сталі, то вони впадуть ще нижче. Крім того, якщо на фінансових ринках буде боргова криза (а вона майже напевно буде при уповільненні світової економіки), то займати Україні та українським компаніям стане складніше та дорожче”, – зазначила аналітик інвесткомпанії (ІК) Concorde Capital Євгенія Охтирко.

Першим постраждає український експорт, що призведе до зростання дефіциту торговельного балансу та, як наслідок, девальвації гривні. Трудові мігранти почнуть повертатися додому, оскільки їх звільнять першими, через що скоротиться обсяг їхніх переказів в Україну.

Це спричинить зростання безробіття та кризу на ринку праці разом із падінням доходів населення.

Будь-які дисбаланси та нестабільність життя населення також позначаться на падінні гривні, яке складно буде утримати за рахунок золотовалютних резервів. Дорогоцінні метали можуть також зрости в ціні, але не так швидко.

Нині є альтернатива інвестиціям у метали як криптовалют. Тому лідером спекулятивного зростання, найімовірніше, стануть саме віртуальні активи. Продукти харчування для населення дорожчатимуть, як і будь-коли.

Найближчими кількома місяцями, ймовірно, ринкові ціни на енергоресурси залишаться високими, прогнозують експерти.

Через подорожчання енергоносіїв літр рафінованої олії в магазині може подорожчати до 100 гривень і вище.

Яйця в Україні продовжать дорожчати. За оцінками експертів, вже незабаром вони коштуватимуть 40 гривень за десяток. Причин для цього кілька: скоротилося виробництво курячих яєць, підвищилися ціни на енергоносії.

Запуск «Північного потоку-2» може призвести до втрати газопостачання у п’яти українських містах.

Джерело: Народна Правда