25 листопада в Україні: яке сьогодні свято

Іменини сьогодні: Олександр, Борис, Володимир, Данило, Дмитро, Іван, Костянтин, Лев, Матвій, Микола, Степан, Федір, Афанасій

25 листопада в Україні: яке сьогодні свято
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

25 листопада по народним календарем – Іван Милостивий. Сьогодні вшановують патріарха Іоанна Милостивого, який жив в Олександрії в 6-7 століття.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, Іоанн був сином губернатора острова Кіпр.

Втративши дружину і дітей, чоловік почав вести аскетичне життя, постійно дбав про бідних. Незважаючи на те, що він не був ченцем або кліриком, народ обрав Іоанна на патріарший престол. Ледь ставши патріархом, Іоанн порахував усіх жебраків в Олександрії і роздав їм своє майно. І згодом він займався благими справами: давав у себе в будинку притулок бідним людям, викуповував полонених. За це Іоанна прозвали Милостивим.

У наших предком в ці дні закінчувалися весільні тижні. Наступні шлюби укладалися вже тільки з закінченням зими – на Масляну або на Червону гірку.

Прикмети на Іоанна 25 листопада:

  • якщо випадав сніг або йшов дощ, то можна було розраховувати на тривалі відлиги – до самого Введення,
  • якщо на Івана снігу, то зима до Введення з місця не зрушиться,
  • якщо на Івана дощ, то до Введення буде теж.

Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками

Жінки-активістки всього світу з 1981 року відзначають 25 листопада День проти насильства. 17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. ООН запропонувала урядам, міжнародним організаціям і неурядовим організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до цієї проблеми.

Історичною передумовою Дню стала подія, що відбулася в 1960 році в Домініканській Республіці. За наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були по-звірячому вбиті три сестри Мірабаль, які були політичними активістками.

День подяки у США

У четвертий четвер листопада у США відзначають державне свято – День подяки. Це одне з найпопулярніших свят у країні.

День подяки вперше відсвяткували в 1621 році англійськими колоністами, що жили в Плімутській колонії. Попередня зима була дуже важкою та голодною, нова зима також обіцяла колоністам мало хорошого. Тоді губернатор Вільям Бредфорд вирішив підняти дух своїх підлеглих та організував перший День подяки. Свято спільно відзначили британські колоністи та їхні сусіди-індіанці, завдяки допомозі яких Плімутська колонія вижила у першу голодну зиму.

День подяки став національним святом після відповідного указу першого президента країни Джорджа Вашингтона у 1789 році – він запропонував відзначати його щороку 26 листопада. У 1864 році після закінчення Громадянської війни вже Авраам Лінкольн проголосив останній четвер листопада кожного року Днем подяки, а в 1941 році Конгресом США був прийнятий білль, який законодавчо затвердив цю дату святкування.

З Днем подяки пов’язана низка традицій, які американці свято зберігають та дотримуються. Усі члени сім’ї обов’язково мають сходити до церкви, а після служби зібратися за святковим столом.

Напередодні Дня подяки розквітає благодійність: американці намагаються нагодувати та якось порадувати своїх ближніх, яким не пощастило у житті. Навіть на станціях метро встановлюються спеціальні столи, на які всі бажаючі можуть класти свої пожертвування, у тому числі продукти. Напередодні свята благодійні організації роздають нужденним зібрані подарунки, а для безпритульних організують обіди.

Другий за важливістю атрибут Дня подяки — індичка. На першому святі колоністи та індіанці засмажили та спільно з’їли чотирьох індичок, підстрелених у найближчому лісі. З того часу індичка та День подяки стали синонімами, птахівники відгодовують індичок спеціально до цього свята.

Третій атрибут свята — паради (костюмовані, в одязі 17 століття та костюмах індіанців) та веселощі.

Крім того, в цей день відзначають:

  • День державності Боснії,
  • Кадріна день в Естонії.

Нагадаємо, 22 листопада за народним календарем була Мотря Зимова. Також в цей день відзначали День сина.

Джерело: Народна Правда