Податківці перевірятимуть українців через дорогі покупки: деталі

Податківці перевірятимуть українців через дорогі покупки: деталі
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

В Україні до 1 грудня створять спецпідрозділ Державної податкової служби, який в індивідуальному порядку перевірятиме платників. Тих, чиї доходи та витрати не співпадатимуть, можуть змусити пояснити джерело походження коштів та дорахувати податкове зобов’язання.

Відповідне нововведення прописане у меморандумі з МВФ.

“До 1 грудня 2021 року ми сформуємо спеціальний підрозділ ДПС, який аналізуватиме податкову поведінку індивідуальних платників”, – йдеться у документі. Як розповіли UBR профільні експерти, такий крок є логічним рішенням на тлі запровадження податкової амністії.

Тобто українцям дали шанс легалізувати зароблене у тіні та сплатити невеликий податок (від 5 до 9%). А ті, хто відмовиться добровільно заплатити державі, змушені будуть сплачувати податки за повними ставками. Наприклад, податок на доходи фізосіб разом із військовим збором становить 19,5%.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податків та митної політики Данило Гетьманцев зазначає, що адміністрування податків для фізичних осіб і так існує, і відповідний підрозділ уже є у ДПС. Він зазначив, що ДПС, виходячи з поданих декларацій про доходи, має проводити камеральні перевірки (без виїзду на підприємство, на основі наданої платником податків звітності) та “робити висновки”.

Податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу Олександра Томашевська назвала створення спецпідрозділу ДПС логічним кроком, якому передувала податкова амністія. Влада розраховує на те, зазначила вона, що таким механізмом скористаються “українці, яких замучила совість”.

За її словами, поки що немає критеріїв, хто саме потрапить до списку “індивідуальних платників податків із високим рівнем стану”. Але у лютому наступного року має з’явитися законопроект або навіть набути чинності норма про непрямі методи контролю за оподаткуванням. Тобто ДПС має знаходити “приховане майно” через непрямі методи – це “робота з податковою інформацією”, адже за наявністю дорогих автомобілів та квартир “дуже легко визначити” невідповідність доходів та витрат.

“Наприклад, якщо за держреєстром у людини є гектари землі, нерухомість – значна кількість квадратних метрів, 10 будинків, 15 земельних ділянок – звичайно, не з “мінімалки” (мінімальної зарплати) вона їх придбала”, – наголосила вона, зазначивши, що ” треба буде пояснювати”, звідки такі доходи та майно.

За словами податкового консультанта, співвідношення доходів та витрат визначити можна – ідея не нова, її обговорювали ще за попередньої влади. Основна суть така: оподатковувати різницю прихованого доходу, причому дорого, щоб не було бажання його приховувати в майбутньому.

Як борються з “підозріло багатими” за кордоном Олександра Томашевська навела приклад РФ, де “зробили мало не інтеграцію податкової та банків”, але висловила сумніви щодо застосування цього досвіду в нашій країні: “Я не думаю, що Україна зараз готова так далеко піти. По-перше, це “технічно досить складно зробити. По-друге, малоймовірно, що з’явиться та набуде чинності закон, який повністю інтегрує податкову та банківські рахунки”.

Як повідомлялося раніше, мінімальний розмір зарплати в Україні зросте з 1 грудня 2021 року на 500 гривень до 6500 гривень. Мінімальний розмір єдиного соціального внеску зросте до 1430 гривень.

У 2022 році після ухвалення так званого “ресурсного законопроекту” (мають прийняти у другому читанні) українці сплачуватимуть податок на свої автомобілі.

Більшість українців не змогли правильно вказати, яка ставка податку на доходи фізичних осіб діє в країні. Відповідь 18% обрали тільки 41% громадян.

Джерело: Народна Правда