COVID-19 посів третє місце у списку причин смертності в Україні: експерт прогнозує демографічну катастрофу

COVID-19 посів третє місце у списку причин смертності в Україні: експерт прогнозує демографічну катастрофу
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Українське суспільство стрімко старіє – у нас вища, ніж у Європі, смертність та нижча народжуваність. За рахунок цього зростає частка людей похилого віку.

Loading...

Член-кореспондент НАН України Олександр Гладун каже , що серед основних причин погіршення демографічної ситуації в країні: соціально-економічна політика, статевий дисбаланс на користь жінок та пандемія. Він зазначає, що зараз у структурі причин смертності COVID-19 посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. При цьому варто враховувати також і те, що під час пандемії люди помирають і з інших причин, тому що лікарні не можуть надати своєчасну допомогу.

“Немає окремої демографічної політики, спрямованої на поліпшення демографічної ситуації, – є соціально-економічна політика, яка може сприяти поліпшенню демографічної ситуації. Більшість опитаних українців стверджують, що не можуть дозволити собі мати двох і більше дітей саме через економічні причини – низьку заробітну платню, відсутність власного житла і нерозвинену соціальну інфраструктуру (у деяких містах бракує дитсадків і гнучкої системи їхньої роботи). Змінилась і репродуктивна поведінка жінок: спочатку вони навчаються та роблять кар’єру, а вже потім створюють сім’ю і народжують дітей. Досягнувши певного рівня на роботі, жінка починає замислюватися про те, скількох дітей народжувати. Бо ризикує втратити і певну кількість років, і зарплатню, і здобутий статус.

Крім того, в Україні спостерігається статевий дисбаланс на користь жінок (у вікових групах старше 35-ти років): попри те, що в усіх країнах хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток, поступово співвідношення змінюється через високу смертність чоловіків працездатного віку. По-перше, чоловіки більше працюють на небезпечних виробництвах, де вищі ризики травмуватись і померти. По-друге, чоловіки становлять три чверті загиблих у ДТП. По-третє, чоловіки скоюють значно більше самогубств, ніж жінки.

На скорочення українського населення впливає і пандемія, хоча остаточні оцінки можна буде дати лише по її завершенні. Ми зараз перебуваємо всередині процесу, але цифри вже свідчать про те, що пандемія робить свій внесок у смертність. У структурі причин смерті COVID-19 посідає третє місце після серцево-судинних і онкологічних захворювань. Слід враховувати також те, що під час пандемії люди помирають і з інших причин, бо лікарні не можуть надати своєчасну допомогу, а пацієнти не можуть дістатися до медичних пунктів. Це комплексна проблема. І доволі серйозна.

За нашими прогнозами, до кінця ХХІ століття населення України скоротиться до 22 мільйонів. І ми поки що не бачимо шляхів зупинення цього процесу. Він притаманний більшості країн Європи, які вирішують проблему за рахунок мігрантів. Скоріш за все, так буде й у нас. Україна цікавитиме мігрантів з азійських країн, Кавказу, колишніх республік Радянського Союзу. І за рахунок цього, можливо, вдасться стабілізувати чисельність населення. Поки немає передумов, аби зробити це за рахунок природного чинника”, – каже експерт.

Джерело: Народна Правда