Які продукти подорожчали найбільше у грудні та з чим це пов’язано

Які продукти подорожчали найбільше у грудні та з чим це пов’язано
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

З 1 грудня в Україні змінилися ціни на продукти – найбільше подорожчали фрукти та овочі.

Про це пишуть аналітики Ucab.

Рекордсменом подорожчання стала білокачанна капуста, яка зросла в ціні на 30% (2,44 грн.) і станом на 9 грудня становить близько 10,65 грн. за кг.

За попередніми оцінками, цього року українські аграрії трохи зменшили обсяги виробництва капусти порівняно з минулим роком через досить низьку ціну у 2020 році та зменшення зацікавленості з боку аграріїв у виробництві цього овочу. Крім того, ще додався фактор у підвищеному попиті з боку населення через сезон скорочення пропозицій інших овочів, що призвело до такого зростання цін, пояснили аналітики.

Продовжують рости в ціні та помідори. За останні 2 тижні ціна на них зросла на 12% і станом на 9 грудня 2021 року в середньому їх можна придбати за 49,44 грн/кг.

Взимку помідори в Україні реалізуються або імпортовані або вирощені в тепличних господарствах. Щодо імпортованих помідорів, то тут ціна зростає через зменшення пропозиції з боку основного постачальника овочів в Україну – Туреччину через зниження температури в цій країні. Щодо власного виробництва, зростання цін відбувається на тлі збільшення витрат виробників через зростання вартості обігріву теплиць.

За останні 2 тижні знизилася ціна на мандарини. Станом на 9 грудня 2021 року їх можна придбати за 37,08 грн за кг, що на 11% нижче, ніж 2 тижні тому. Перед новорічними святами в Україну збільшилися обсяги імпортних поставок мандарин, що призвело до зниження ціни на цей цитрус. Однак це явище тимчасове перед новорічними святами, швидше за все, ціна зросте через підвищений попит на цей обов’язковий атрибут новорічного свята.

Також знизилися ціни на моркву, яка станом на 9 грудня 2021 року коштує 7,65 грн за кг, що на 8% нижче за показник ніж 2 тижні тому. Швидше за все це не якась тенденція, а лише відбувається незначне коливання ціни через співвідношення попиту та пропозиції на ринку.

Окрім овочів та фруктів за останні 2 тижні можна спостерігати зміну ціни та на інші категорії товарів.

“Зокрема, радує подальшим зниженням ціна на гречку. За останні 2 тижні ціна на цей продукт знизилася на 6% і станом на 9 грудня 2021 року становить 44,15 грн за кг. Це результат як хорошого врожаю гречки, так і відновлення імпортних поставок цього продукту з Російської Федерації – основного постачальника гречки в Україну”, – зазначили аналітики.

Ціна на вершкове масло не демонструє такого зниження, а навпаки. За останні 2 тижні ціна на цей продукт зросла на 5% та станом на 9 грудня 2021 року середня ціна становить 50,85 грн. за упаковку 200 г

І причин такого відчутного зростання кілька. Насамперед, це сезон зростання вартості сировини для виробництва олії – молока. Через зміну раціону харчування тварин з настанням зими, зменшується його пропозиція та ціна зростає. Крім того, в Україні скорочуються обсяги виробництва вершкового масла. За 10 місяців 2021 р. було вироблено 59,9 тис. т цього продукту, що на 19% менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сукупність цих факторів і призвела до зростання ціни на масло.

Продовжують дорожчати яйця – протягом 2 останніх тижнів ми спостерігаємо зростання ціни на яйця на 5%. Станом на 9 грудня 2021 року 10 яєць у середньому можна придбати за 37,60 грн.

Порівняно з минулим роком, новорічний стіл у середньому подорожчає на 16-20%.

З другого кварталу 2022 року ціни на м’ясо можуть зрости на 50%. Це стосується всіх видів м’яса.

Яйця в Україні продовжать дорожчати За оцінками експертів, вже незабаром вони коштуватимуть 40 гривень за десяток. Причин цього кілька: скоротилося виробництво курячих яєць, підвищилися ціни на енергоносії.

Раніше повідомлялося, що цінники на каву злетять . Причина – серйозні проблеми у країн, які вважаються основними постачальниками зерен: Бразилії, Колумбії та В’єтнамі. Прогнози експертів кажуть, що ціни на кавове зерно протягом цього року можуть збільшитися на 20-55%.

Через подорожчання енергоносіїв літр рафінованої олії у магазині може подорожчати до 100 гривень та вище.

Джерело: Народна Правда