Обов’язкове РРО: що зміниться для ФОП з 1 січня

Обов’язкове РРО: що зміниться для ФОП з 1 січня
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Вже з 1 січня 2022 року фізособи-підприємці, які перебувають на 2-4 групах єдиної системи оподаткування, будуть зобов’язані при отриманні оплати за продаж товарів або послуг використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО).

Про те, кому обов’язково потрібно буде використовувати РРО, а хто цього може уникнути, йдеться в матеріалі UBR.ua.

Загалом реєстратори з 1 січня можуть не використовувати лише ФОП 1 групи єдиного податку. Проте більш докладно винятки із правила про обов’язкове РРО описують два документи: закон №265 (9 стаття), а також постанову Кабміну №1336.

Так, ухвала КМУ дозволяє не використовувати РРО магазинам у селах та селищах міського типу, якщо ці суб’єкти господарської діяльності не продають підакцизну продукцію, а також одночасно не продають товари через інтернет.

Крім того, постановою виводиться з-під обов’язкового використання РРО низка окремих випадків:

  • наприклад, згадуються підприємці, які здійснюють прийом та обслуговування туристів в Україні (якщо при цьому використовуються безготівкові розрахунки);
  • приймаючі від населення вторинну сировину (крім металобрухту);
  • роздрібна торгівля через засоби пересувної торгової мережі (зокрема, лотки-прилавки, рознесення, автомагазини).

При розрахунках готівкою використання РРО є обов’язковим. Проте з безготівковими платежами дедалі складніше.

Керуючий партнер АТ “Ассирія” Олексій Савчук зазначає, що згідно з буквальним прочитанням змін до закону застосовувати РРО при безготівкових платежах необов’язково. Проте все залежить від того, що саме законодавство розуміє під “безготівковими” розрахунками.

“Тут ми стикаємося з проблемою його трактування та правозастосування податківцями та судами. Це пов’язано з тимчасовими дедлайнами завдовжки не менше 1 року. Тому остаточно відповідь на це питання можна буде знайти в майбутньому”, – вважає юрист.

Проте, за словами голови податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, на даний момент відомо, що застосування РРО є необов’язковим при безготівкових розрахунках за послуги.

На запитання одного зі своїх передплатників у Facebook про те, що робити у разі безготівкової оплати за товари, Гетманцев не зміг дати відповіді лише пообіцявши найближчим часом надати роз’яснення щодо застосування РРО у разі безготівкових платежів.

Як пояснив адвокат ЮК “Ріяко і Партери” Андрій Тимонов, необхідність використання РРО залежатиме від виду операції – розрахункова вона або банківська.

Таким чином, обов’язково потрібно використовувати реєстратор:

  • при оплаті карткою через POS-термінал – така операція є безготівковою, але розрахунковою;
  • при інтернет-оплаті банківською карткою з використанням платіжних систем (інтернет-еквайрингу) або платіжних терміналів. Такі операції здійснюються з обов’язковим застосуванням РРО продавцем товару та видачею споживачеві чека.

Як і раніше, ФОП 2-3 груп не повинні вести облік товарних запасів та первинних документів, якщо не враховувати продавців ризикових груп товарів – складної побутової техніки, ювелірних виробів, ліків та медвиробів. Проте звітності “фопам” все-таки може додатись через необхідність використовувати РРО.

Використання реєстраторів передбачає формування та друк таких звітів:

X-звіту;
Z-звіту;
звіту про реалізовані товари;
копії документів, що зберігаються на носії контрольної стрічки в електронній формі за допомогою механізму друку РРО.

Процес подання звітності виглядає так:

  • наприкінці кожного робочого дня, коли використовувався РРО, людина, відповідальна за проведення розрахункових операцій, по-перше, складає денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам’яті та занесенням її до фіскальної пам’яті РРО (Z-звіт);
  • результат розрахунків обчислюється в робочу зміну, максимальна тривалість якої має перевищувати 24 години. При цьому під робочою зміною слід розуміти період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до наступного Z-звіту;
  • далі потрібно роздрукувати Z-звіт та підклеїти його в КОРО (книгу обліку розрахункових операцій). На підставі даних фіскального звітного чека (Z-звіту) людина, відповідальна за проведення розрахункових операцій, заповнює розділ 2 КОРО, здає виручку в касу підприємства та вимикає РРО.

Обов’язкове РРО: що зміниться для ФОП з 1 січня Обов’язкове РРО: що зміниться для ФОП з 1 січня

Народні депутати провалили відстрочку обов’язкового введення касових апаратів для ФОПів до 2023 року — з 1 січня 2022 року набуде чинності закон про обов’язкове використання фізособами-підприємцями реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Це можуть бути традиційні кнопкові касові апарати, принтери фіскальні або програмні реєстратори (ПРРО). Підприємців, які не встигли заздалегідь зареєструвати реєстратор, податкова не буде штрафувати одразу з 1 січня. В Україні продовжено карантин, а відтак і перевірки бізнесу. Проте як тільки мораторій на перевірки буде знято, податківці не залишать поза увагою «ФОПів» без касового апарату.

В Україні можуть змінити правила для підприємців: у першій групі будуть лише ті, хто займається роздрібним продажем товарів на ринках чи наданням побутових послуг населенню.

Джерело: Народна Правда