Коляда, Щедрий вечір і Новий рік: традиції, обряди і вірування українців

Закрити перед щедрівниками двері - означає накликати на дім напасті і збитк

Коляда, Щедрий вечір і Новий рік: традиції, обряди і вірування українців
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Чудова зимова пора тішить українців численними святами – Новий рік, Святвечір, Різдво, Старий Новий рік, Водохреще, в яких для наших співвітчизників закладено багато символів і древнього змісту, а традиції передаються з покоління в покоління.  Головна мета ритуалів  – побажати дому процвітання, достатку, благополуччя.

НАРОДНА ПРАВДА розповідає своїм читачам про те, як і коли треба колядувати, щедрувати і засівати.

Loading...

Коли колядують?

Всі українські народні звичаї сягають корінням у сиву давнину і виникли задовго до прийняття слов’янами християнства.

Так, колядки у наших предків присвячувалися народженню Коляди, сину богині Лади, якого вважали покровителем зими. Коляда з’явився на світ у найдовшу ніч в році з 22 на 23 грудня.

З Різдвом Христовим: красиві привітання та листівки

У сучасному варіанті у колядках змішалися язичницькі і біблійні традиції. І хоча згадки природних сил залишилося, сам Коляда зник, поступившись місцем Ісусу. Після першої зірки родина сідає за пісний стіл з 12 стравами, серед яких обов’язково повинна бути кутя. Після вечері колядники беруть кутю і йдуть до родичів.

За нашими традиціями, починають колядувати на Різдво, 7 січня. У той же час на Святвечір колядувати не прийнято. Колядують по кілька людей одночасно, у кожного своя роль. Очолює вертеп людина із зіркою на жердині, що символізує біблійний знак, що вказав волхвам дорогу до новонародженого рятівника.

Коли щедрують?

Щедрий вечір – друга частина зимових свят, їх самий розпал. Щедрують в ніч з 13 на 14 січня, коли за старим літочисленням святкували Новий рік.

У стародавніх слов’ян в цю ніч почитали богів, у яких просили хороший урожай.

Щедрівки – це побажання достатку господарям будинку. Ті у відповідь, щоб умилостивити богів повинні обдарувати гостей грошима і частуваннями.

Вважається, що закрити перед щедрівниками  двері означає накликати на дім напасті і збитки.

На відміну від коляди, щедрує в основному молодь. Супроводжується обряд піснями, танцями, перевдяганнями.

Коли посівають?

Посівають на наступний день, 14 січня, який за церковними канонами вважається днем св. Василя. У цей день першим в будинок повинен увійти чоловік. Участь в обряді беруть тільки представники сильної статі – це теж до достатку і безбідного існування.

Посівають рано вранці, ще до сходу. Найперший посівальник отримує найкращі подарунки. Засівають житом і пшеницею, розсипаючи зерно по підлозі під пісню або віршик.

Розсипане зерно не можна прибирати весь день, поки сонце не сяде. Наші предки вірили, що чим більше засівальників прийде за цей день в ваш дім, тим щедрішим буде рік.

Нагадаємо, 7 січня християни східного обряду (православні та греко-католики) святкують Різдво. У народі вважається, що молитви в різдвяний Святвечір (6 січня) мають неймовірну силу і той, хто дійсно потребує, отримає допомогу.

Джерело: Народна Правда