В Україні почав діяти “податок на Google”: хто заплатить 20%

В Україні почав діяти “податок на Google”: хто заплатить 20%
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Закон “про податок на Google ” повністю набув чинності 1 січня. Документ, нагадаємо, запроваджує європейські норми та зобов’язує міжнародні інтернет-компанії платити 20% податку на додану вартість (ПДВ) в Україні.

Деталі нового закону оприлюднює РБК-Україна.

Loading...

У законі прописано, що нерезиденти буде включено до переліку осіб, які реєструються платниками ПДВ в Україні. Реєстрація платника буде спрощеною та віддаленою (на спеціально розробленому веб-порталі). Таким чином, замість українських компаній ПДВ платитимуть інтернет-гіганти.

Відповідно до закону, такі електронні послуги підпадають під оподаткування:

  • постачання зображень або текстів,
  • постачання аудіовізуальних творів, відео за запитом, ігор,
  • надання у користування “хмар” для розміщення даних,
  • постачання софту та оновлень до нього, а також його дистанційне обслуговування,
  • реклама в інтернеті, мобільних додатках та інших електронних ресурсах.

Водночас корпорації не сплачуватимуть 20% ПДВ за надання електронних освітніх послуг.

Водночас далеко не всі українські компанії, які співпрацюють з інтернет-гігантами, є платниками ПДВ. Це може призвести до зростання вартості інтернет-послуг. Зокрема, Facebook розіслав власникам бізнес-акаунтів повідомлення про 20% націнку з 1 січня 2022 року. Це стосуватиметься клієнтів, хто не є платниками ПДВ. Якщо компанія надасть ідентифікатор платника ПДВ, Facebook не додаватиме ПДВ до покупки реклами. Аналогічне повідомлення надіслав і Google.

Водночас голова фінансового комітету парламенту Данило Гетьманцев зазначив, що цей закон ніяк не вплине на звичайних користувачів. Адже такі послуги, як пошук Google або користування соцмережами, залишаться безкоштовними.

“Так званий податок на Google запроваджує простий механізм сплати ПДВ для транснаціональних корпорацій, що надають послуги у сфері електронної комерції. Це і Facebook, і Netflix, і Viber. Вони мають сплачувати податок в Україні, як і понад 80 юрисдикцій у всьому світі”, – Сказав нардеп від “Слуги народу”.

Як зазначається у пояснювальній записці до проекту закону, встановлення особливих правил оподаткування ПДВ електронних послуг стає звичайною практикою в іноземних державах, наприклад, у країнах Європейського Союзу.

Зокрема, вперше на проблему оподаткування ПДВ електронних послуг звернули увагу у Європейському Союзі, змінивши правила визначення місця постачання таких послуг. Так, до 2015 року місце постачання електронних послуг визначалося за місцем реєстрації постачальника, що дозволяло деяким постачальникам мінімізувати податок, реєструючись у країнах, де застосовувалася низька ставка ПДВ або ж послуги взагалі звільнялися від оподаткування. Саме тому були розроблені правила, які дозволили обкласти ПДВ електронні послуги саме за місцем їх споживання.

Крім того, для реалізації свого задуму в ЄС було запроваджено спеціальну систему MOSS (Mini One Stop Shop), яка дозволила суб’єктам господарювання декларувати та сплачувати ПДВ у країні споживання послуги без необхідності реєстрації платником ПДВ у загальному порядку. Запропонована Європейським Союзом модель оподаткування ПДВ електронних послуг стала основою для інших держав при розробці подібних податкових режимів, дозволивши збільшити розмір податкових надходжень до бюджету відповідної держави шляхом оподаткування послуги у країні їх споживання.

Google оголосив підвищення вартості користування своїми сервісами в Україні. Це пов’язано із нещодавно підписаним президентом Володимиром Зеленським законом «про податок на Google».

Стрімінговий сервіс Netflix запустив українську версію сайту та обіцяє ще більше контенту з дубляжем українською мовою.

Джерело: Народна Правда