Старий Новий рік: історія, як відзначати і що не можна робити

Старий Новий рік: історія, як відзначати і що не можна робити
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Старий (Православний) Новий рік відзначають у ніч із 13 на 14 січня. 2022-го року цей день випадає на п’ятницю.

Це свято виникло через зміну календарів на початку XX століття. До цього часу весь світ жив за григоріанським календарем, але в 1918 році в багатьох країнах світу відбувся перехід на досконаліший — юліанський — календар. Він відрізняється від григоріанського на 13 днів. У зв’язку з цим Новий рік (1 січня) за новим стилем стали відзначати на 13 днів раніше. Зміна календаря відбулася також на території колишньої Російської імперії, але православна церква відмовилася від нововведень та продовжила відзначати свята за старим стилем. При цьому Новий рік як світське свято все-таки стали відзначати разом з усім світом — без прив’язки до церковної дати, а релігійні (Різдво Христове, День святого Миколая) відзначають за давнім (григоріанським) календарем.

Loading...

Що приготувати на Старий Новий рік

Дата Старого Нового року збігається з датою іменин Василя – у цей день було прийнято не спати всю ніч та засівати зерном будинки сусідів та знайомих. Ці народні традиції перекочували на святкування Старого Нового року.

Напередодні свята, 13 січня, – Щедрий вечір (Маланка, Маланья, Василів вечір, Товста або Щедра кутя). Цього дня церква шанує преподобну Маланью Римлянку. Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною. Головною стравою на столі була щедра кутя (до неї додають сало, масло або молоко).

Цього дня дівчата раніше ворожили. Також було прийнято вбиратися в козу Маланку та розігрувати веселі сценки.

Після опівночі 14 січня настає Василів день. Хлопчики та хлопці ходили до хрещених та сусідів та посівали вдома зерном, бажаючи щастя господарям. Цей обряд покликаний залучити добрий достаток та врожай у Новий рік. Вважається, що у день Старого Нового року перший у будинок має зайти чоловік.

Що не можна робити на Старий Новий рік

  • У це свято не можна сваритися, лаятись, лихословити.
  • Не можна одягати старий, брудний та темний одяг.
  • Дівчатам не можна посівати.
  • Не можна брати і позичати, щоб не ходити весь рік у боргах.
  • Не можна виносити сміття у цей день.
  • Не перераховуйте на свято дрібні монети – весь рік лити сльози.

Джерело: Народна Правда