Влада має домовитися з ЄС про відстрочення нового закону щодо СВАМ, – Грищенко

Влада має домовитися з ЄС про відстрочення нового закону щодо СВАМ, – Грищенко
Автор Желізняк Олександр в Новини

Прийняття нового закону про СВАМ завдасть удару вітчизняним металургам, вони стануть неконкурентоспроможними на європейському ринку.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву екс-першого заступника міністра промислової політики України Сергія Грищенка.

“Дуже серйозним може бути удар, особливо для металургії. Причини – принципова різниця в структурі метвиробництва в Україні та в ЄС. У ЄС – це переважно переділи на базі заготівлі (прокатки), що імпортується, – це по суті останні переділи металургійного циклу. В Україні – перші переділи – руда-агломерат/окатиші-чавун-сталь (дві останні стадії – рідкий метал). Саме на ці переділи припадає основне енергоспоживання, у тому числі за рахунок теплової енергії. Прийняття цього закону зробить нашу продукцію неконкурентоспроможною”, – розповів Грищенко.

За його словами, владі необхідно негайно розпочати переговори з Євросоюзом щодо пом’якшення екологічних вимог до українських експортерів, щоб не допустити серйозних втрат у металургійній галузі.

“Металурги, зокрема ОП “Укрметалургпром”, давно просять державу включитися в переговори, використовуючи механізми ЗВТ. Але діючі посадовці – на жаль, не поспішають”, – повідомив Грищенко.

Він також висловив упевненість, що вітчизняна промисловість не зможе у стислий термін провести екомодернізацію, щоб відповідати екологічним вимогам ЄС, оскільки на це необхідні мільярдні інвестиції, яких вона не має. І їм потрібна допомога держави, яку, наприклад, одержують підприємства ЄС.

“Втішає те, що серед власників українських компаній є іноземці, хрестоматійний приклад “АрселорМітталл” (Кривий Ріг). Думаю, господарі не сидітимуть і чекатимуть біля моря погоди, а будуть змушені вкладати в модернізацію своєї власності стосовно нових вимог ЄС, а можуть навіть і вплинути на терміни “виконання вироку” щодо України”, – вважає Грищенко.

Раніше народний депутат України Сергій Магера заявив, що запровадження Євросоюзом СВАМ-сертифікатів вдарить по українським виробникам, які опиняться у нерівних конкурентних умовах.

Нагадаємо, Європейська Комісія у липні 2021 року представила пакет законопроектів, який отримав назву Fit for 55, для скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року та реалізації проміжних цілей стратегії Green Deal щодо досягнення Євросоюзом кліматичної нейтральності до 2050 року.

CBAM буде доповненням європейського СТВ, але замість квот впроваджуються спеціальні CBAM-сертифікати, які купуватимуться імпортерами вуглевмісної продукції в ЄС. Ціни сертифікатів розраховуватимуться на основі середньої аукціонної ціни квот у рамках європейської системи торгівлі викидами (EU ETS).

Згідно з планом дій, з 2023 р. розпочнеться перехідний період, коли компанії почнуть повідомляти про викиди СО2, зафіксовані при виробництві відповідної продукції. Механізм враховуватиме обсяг прямих викидів СО2, отриманих при виробництві продукції.

Джерело: Народна Правда