За результатами дослідження Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, хакерську атаку на урядові сайти України було здійснено представниками Російської Федерації.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства культури та інформаційної політики.
Наразі фахівці кібербезпеки досліджують технічну сторону хакерської атаки, а Центр стратегічних комунікацій та безпеки досліджував – інформаційну. Там припустили, що причиною атаки стала поразка Росії на переговорах про майбутню співпрацю України з НАТО.
У Центрі вважають, що на російський слід вказує хронологія поширення новини.
“Інформація спочатку з’явилася в соцмережах, далі першими публікаціями серед медіа були “зливні бачки”. А далі її активно розповсюдили вже російські видання:
04:04 – «Бійтеся»: хакери зламали сайт Міністерства освіти України» (alternatio.org);
04:14 – «Бійтеся»: на сайті українського міністерства з’явилися погрози мешканцям» (ria.ru);
05:00 – “Хакери зламали сайт міністерства освіти України” (echo.msk.ru);
05:03 – «Чекайте на гірше»: Хакери зламали сайти українських міністерств і розмістили там загрози» (life.ru);
05:12 – “Хакери зламали сайт міністерства освіти України” (imag.one)”, – йдеться у повідомленні.
Лише орієнтовно з 7-ї ранку новину підхопили українські медіа.
Приховати «російський слід» намагалися за допомогою згадок про Волинь, ОУН-УПА та «історичні землі» – так намагалися кинути тінь на Польщу, але текст погрози писали не носії польської мови.
“Польський текст хоч і написаний без помилок, але видно, що його писав не носій мови. Це Центру стратегічних комунікацій підтвердили польські колеги”, – йдеться у повідомленні.
Там також наголосили, що метою кібератаки є психологічний тиск і залякування, про що свідчать слова в тексті: «бійтеся…», «ждіть гіршого…».
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, а також Міністерство цифрової інформації заявили , що контент сайтів при цьому змінено не було, і витоку персональних даних не сталося. Мобільний додаток Дія працює у штатному режимі, а портал тимчасово вимкнено.
Європейський союз має намір мобілізувати всі ресурси , щоб допомогти Україні впоратися із потужною кібератакою.