Паніка та ажіотаж: експерти пояснили, чому стрімко зростає долар і дали прогноз

Паніка та ажіотаж: експерти пояснили, чому стрімко зростає долар і дали прогноз
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Курс гривні до долара продовжує падати. На 26 січня Національний банк встановив офіційний курс на рівні 28,66 гривень/долар – це найгірший показник за 4 роки.

Про причини падіння курсу йдеться уматеріалі РБК-Україна.

За два дні з відкриття торгів на міжбанку – 24 та 25 січня – офіційний курс української валюти “просів” майже на 50 копійок – до 28,73 гривень/долар у продажу та до 28,71 гривень/долар у купівлі.

Ключовим фактором, який визначає настрої валютного ринку, залишається негативний фон новин через ризики можливого вторгнення РФ в Україну, кажуть опитані виданням експерти.

“Цей фактор – визначальний. На даний момент дуже складно відокремити психологічний фактор та оцінити, яким би був курс за його відсутності”, – зазначила аналітик ІК Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Наразі ринкові фактори відійшли на другий план, підтверджує керівник служби продажу казначейських продуктів АТ “Банк Авангард” Юрій Крохмаль.

Перевагу попиту на валюту над пропозицією, як пояснив експерт, формують насамперед переважаючий негативний фон новин і панічні настрої через можливу збройну агресію.

“Серед негативних економічних факторів – високі ціни на енергоносії та зростання цін на імпортні товари в цілому. Але водночас у країні є стабільний приплив валюти від основних експортних напрямків”, – уточнив Крохмаль.

Дещо згладити ситуацію на валютному ринку цього тижня могла б потреба бізнесу у гривні для сплати податків. Зазвичай у цей час компанії продають інвалюту, щоб мати достатньо гривні для розрахунків із бюджетом.

Ситуативно податковий період зіграє на користь національній валюті, але слідом, як зазначив Юрій Крохмаль, настане чергове відшкодування ПДВ, яке матиме зворотній ефект. І, отримавши повернення податку з бюджету, бізнес не матиме потреби продавати валюту для поточних зобов’язань.

“Основний фактор згладжування на сьогодні – Національний банк, який упевненим продажем валюти з резервів (до 150 млн доларів на день) дає ринку ліквідність та прибирає таким чином паніку та ажіотажний попит”, – пояснив він.

Раніше Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі також попереджав про зростання долара.

НБУ зазначав , що ключовою причиною сплеску попиту на валюту на початку 2022 року був психологічний фактор. Він пов’язаний з інформаційним тлом навколо геополітичної напруги та реакцією на нього з боку учасників ринку.

Джерело: Народна Правда