Макс Поляков погодився продати приблизно 50% в Firefly Aerospace

Макс Поляков погодився продати  приблизно 50% в Firefly Aerospace
Автор Желізняк Олександр в Новини

Макс Поляков продасть частку в Firefly Aerospace на прохання американської влади

Американська аерокосмічна компанія Firefly Aerospace, частка власності у якій належить відомому IT-підприємцю Максиму Валерійовичу Полякову, невдовзі змінить склад акціонерів. Про це повідомила пресслужба інвестиційного фонду Noosphere Venture Partners LP, співзасновником якого є український бізнесмен. Йому належить близько 50% цінних паперів організації. Як оголосила компанія, для проведення цієї ринкової операції буде залучено інвестиційний банк, який і займатиметься пошуком нових акціонерів. Такі дії зумовлені Комітетом з іноземних інвестицій США (CFI US), незадоволеного наявністю громадян інших країн серед власників стратегічно важливого аерокосмічного бізнесу.

Історія відносин Firefly Aerospace з урядом США

Компанія Firefly Aerospace охоче співпрацює з урядом США уже понад 5 років, тому прохання регулюючих органів було зустріто з порозумінням. За цей час організація неодноразово отримувала контракти від DARPA, NASA, ВПС США та інших державних організацій. У рамках довгострокового договору вона отримала доступ до пускової платформи 2W бази Ванденберг, яка належить американським військово-повітряним силам. За весь час співпраці, коли до роботи компанії причетний Макс Поляков, Firefly Aerospace та інші поважні особи пов’язані з космічним бізнесом,  неодноразово проходили перевірки з боку влади США, і жодного разу проблем з безпекою виявлено не було. Як заявляє пресслужба компанії Noosphere Venture, за цей час було докладено усіх зусиль, щоб гарантувати безпеку. Компанія Максима Валерійовича неодноразово робила кроки назустріч американській владі:

  • У листопаді 2020 року проведено реструктуризацію Firefly Aerospace, метою якої стало розмежування наукової і комерційної складових роботи бізнесу. Внаслідок організаційних змін представники фонду добровільно вийшли зі складу ради директорів FA. Винятком стали лише відомості фінансового характеру, володіти якими акціонери мають право згідно з законодавством США.
  • До Ради директорів Firefly Aerospace було включено американських менеджерів, раніше пов’язаних з державними організаціями США. Керівні посади отримали Дебора Лі Джеймс, екссекретарка ВПС США, та Роберт Карділло, який раніше головував у Національній агенції геопросторової розвідки.
  • З представниками влади США було укладено угоду щодо діяльності українського представництва Firefly Aerospace. За цією домовленістю з урядом, аерокосмічна компанія може залучати іноземні філії до участі у розробках, проте вони не можуть користуватися результатами праці головного американського підрозділу. Таким чином було попереджено можливий відтік стратегічно важливих технологій за кордон та їх потрапляння до потенційних супротивників США.

Як зазначає пресслужба Noosphere, заходи уряду США щодо Firefly Aerospace зумовлені тривалим конфліктом між Україною та Росією. Компанія докладає усіх зусиль, щоб задовольнити умови регулюючих органів найбільш ефективним шляхом. Наразі потенційний вихід Максима Валерійовича Полякова зі складу акціонерів компанії є одним з таких кроків.

Інформацію щодо пов’язаності дій влади США з україно-російською війною підтверджує агенція «Укрінформ», посилаючись на Bloomberg. За її даними, представники американського уряду та аерокосмічної індустрії висловлюють побоювання щодо долі стратегічно важливих технологій. Не бажаючи, щоб цінні розробки потрапили до Росії, України чи інших країн, які займаються розробкою власних ракетних програм, влада США докладає зусиль для відвертання подібного розвитку подій. Саме з цим пов’язане її бажання утримувати іноземців якомога далі від аерокосмічних технологій.

Макс Поляков — знакова фігура для Firefly Aerospace

Історія відносин українського підприємця та американської аерокосмічної компанії розпочалася у 2016 році. На той час Firefly Aerospace переживала скрутні часи через нестачу фінансування та занурення у судові розгляди. Максим Валерійович Поляков, який давно занурений в аерокосмічну галузь, у 2017 році став одним зі співвласників організації, яка перебувала у стадії банкрутства. Він через фонд Noosphere Ventures придбав значну частку активів компанії Firefly Aerospace, та відновив її діяльність, продовживши розробку легких ракет-носіїв класу «Альфа», здатних відправити на орбіту до 1 тони корисного навантаження.

Після того як до керівництва компанії долучився Максим Поляков, Firefly Aerospace у 2018 році відкрила представництво у Дніпрі, задіявши у його роботі близько 150 українських спеціалістів. У зв’язку з тим, що за угодою з владою США компанія не повинна передавати американські розробки за кордон, філія фактично отримала напівавтономний статус і самостійно займалася створенням аерокосмічного обладнання, аби не залежати від материнської організації.

У 2018 році Firefly стала одним з підрядників, які отримали замовлення у рамках програми CLPS NASA. Згідно з ним, організація в рамках 10-річного контракту буде працювати у напрямку доставки комерційних навантажень на поверхню природного супутника Землі. Роком пізніше компанія взяла участь у програмі OSP-4 ВПС США, в рамках якої будуть здійснюватися запуски малогабаритних космічних апаратів на земну орбіту.

У травні 2021 року Firefly Aerospace оголосила про підписання угоди з SpaceX у рамках місячної програми. Договір передбачає запуск до Місяця посадкового модуля Blue Ghost, який має відправити на поверхню супутника 10 науково-дослідних інструментів у рамках програми CLPS. Завдяки використанню ракети-носія Falcon 9 в ході місії на Місяць буде доставлено близько 150 кг корисних вантажів.  Апарат Blur Ghost розробки Firefly Aerospace повинен відправитися у політ у 2023 році.

Влітку 2021 року черговим успіхом компанії став перехід до практичних випробувань ракети-носія Alpha. 3 вересня вона відправилася у свій перший політ, який здійснювався з пускового майданчика бази ВПС Ванденберг. Незважаючи на те, що через технічний збій космічний апарат не зміг вийти на заплановану траєкторію і заради безпеки його довелося примусово ліквідувати, цей крок став значущим досягненням для Firefly Aerospace та дозволив зыбрать корисні дані, що допоможуть у наступному старті. Адже в усьому світі налічується зовсім небагато компаній, здатних створити та запустити власну ракету-носій, нехай і з частковим успіхом.

Наступними щаблями розвитку Firefly Aerospace стануть повторні випробування РН «Альфа», заплановані на 2022 рік, та її доведення до стадії комерційних запусків. Організація також продовжить працю над виконанням замовлень у рамках підписаних раніше контрактів. Проте наразі невідомо, яке відношення до компанії у майбутньому матиме Максим Поляков, адже через тиск американської влади іноземні акціонери організації фактично виявляться відсторонені від керівництва нею. Однією з умов уряду США є продаж пакету акцій «Noosphere Venture» компанії, яка належить громадянам Сполучених Штатів. Саме цією процедурою і має зайнятися інвестиційний банк, якому доручать пошук нового власника.

 

Джерело: Народна Правда