“Стугна-П” збила найновіший російський гелікоптер Ка-52: що ми знаємо про українські “Джавеліни”

”Стугна-П” збила найновіший російський гелікоптер Ка-52: що ми знаємо про українські “Джавеліни”
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Найвідоміший український протитанковий комплекс “Стугна-П” вважається аналогом американських “Джавелінів”, і часом він нічим йому не поступається. Так, 5 квітня Генштаб оприлюднив відео того, як українські десантники 95-ї бригади збивають за допомогою “Стугни” новітній російський вертоліт Ка-52.

Що відомо про цей комплекс, у матеріалі ВВС.

“Стугна-П” – українська розробка Київського конструкторського бюро “Луч”, що з 2011 року стоїть на озброєнні ЗСУ. Цей ракетний комплекс, названий на честь річки Київської області, може знищувати цілі на відстані до 5 км ракетами калібру 130-мм.

Як йдеться в його описі, комплекс призначений для ураження живої сили, рухомих та нерухомих броньованих цілей, що мають комбіновану, рознесену або монолітну броню, зокрема з динамічним захистом, а також малорозмірних цілей типу довготривалих вогневих точок, легкоброньованих об’єктів та вертольотів.

Експортний варіант “Стугни” називається “Скіф” та відрізняється тим, що має не український, а білоруський прилад наведення від мінського підприємства “Пеленг”. Також “Скіфи” можуть використовувати ракети більшого калібру – 152 мм.

Частину “Скіфів”, що виробляються на експорт, з початком вторгнення Росії було передано українській армії – тому на деяких відео можна помітити арабські написи на моніторах цих комплексів.

“Стугна” значно масивніша за 22-кілограмові “Джавеліни” – тільки її пускова установка важить понад 30 кг, а є ще власне ракета, пульти наведення та дистанційного керування.

Тому “Стугна” вимагає значно більше зусиль з погляду транспортування на полі бою, порівняно з більш мобільними “Джавелінами”.

Проте 5-кілометрова дистанція поразки “Стугни” вдвічі перевищує вогневу дальність “Джавелінів”. Крім того, оператор “Стугни” з пультом може знаходитися в 50 метрах від пускової установки – це підвищує шанси розрахунку вижити відразу після пуску ракети, що дуже демаскується.

З іншого боку, у “Стугни” немає принципу “вистрілив та забув”. Оператор повинен утримувати мету лазерним променем наведення, доки до неї не долетить ракета. Для відстані 5 кілометрів це приблизно 14 секунд, що є суттєвим проміжком часу в умовах активних бойових дій.

Вартість ракет “Стугни” в кілька разів дешевша за “Джавелинів”.

“Стугна” може стріляти осколково-фугасними ракетами для поразки живої сили противника та кумулятивними – проти техніки.

Бронепробивання комплексу “Стугна-П” складає 800 мм за наявності динамічного захисту. Це означає, що без динамічного захисту – в межах 1200 мм, тобто 1 метр 20 см. Пробиття цього комплексу є досить потужним, щоб боротися з сучасними танками, що знаходяться на озброєнні Російської Федерації.

Військові-протитанкісти пояснювали, що комплекси “Стугна” та “Джавеліни” можуть доповнювати один одного на полі бою, досвідчений командир повинен розуміти, що краще використовувати в тих чи інших умовах.

5 квітня 2022 року український генштаб оприлюднив відео з пульта управління “Стугни”, на якому видно, як випущена ракета потрапляє у вертоліт, що низько завис над лісом.

В описі сказано, що так бійці 95-ї десантної бригади ЗСУ знищили “найновіший російський ударний вертоліт Ка-52” десь у Харківській області. Обриси збитого вертольота дійсно нагадують ударний вертоліт Ка-52 “Алігатор”, який у Росії виробляють з 2000-х років і вважають одним із найкращих своїх бойових вертольотів.

У Росії відео назвали фейком. Як аргумент там використовують сумнівну поведінку самого Ка-52, який надовго завис на одному місці, що не характерно для бойових умов. Крім того, оглядачі дивуються, чому “Алігатор” не випустив теплові пастки, як зазвичай робить гелікоптер, коли автоматика виявляє наведення лазера по ньому.

Експерти пояснюють, що зависання Ка-52 може бути пов’язане з тим, що саме тоді він міг випустити керовані ракети “Вихор”, які також вимагають певного часу для наведення – ймовірно, щоб дати можливість операторам “вести” ракету російський вертоліт обмежив власні маневри.

А відсутність теплових пасток можна пояснити слабким лазерним випромінюванням системи наведення “Стугни”, розробленого також для ускладнення виявлення комплексу.

Ймовірно, що бортовий комплекс російського Алігатора просто не виявив лазер українських десантників.

Загалом, ураження цілей на низькій висоті цілком під силу для протитанкових ракетних комплексів. Технічні характеристики ракет і пускових установок “Стугни” дозволяють це зробити за умови, що ціль знаходиться на невеликій висоті і малорухлива.

Підтримайте Народну Правду добровільним внеском

Станом на сьогодні, 7 квітня, в Україні погоджено 10 гуманітарних коридорів для евакуації населення.

Повітряні Сили ЗС України продовжують знищувати ворога у повітрі. 6 квітня зенітні ракетні війська знищили три повітряні цілі.

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, Російська Федерація вже 43-й день продовжує повномасштабну збройну агресію проти України. Основні зусилля окупанти зосереджують на підготовці до наступальної операції на сході, метою якої є встановлення повного контролю за територією Донецької та Луганської областей . Ворог продовжує активні дії на Слобожанському, Донецькому, Южнобузькому та Таврійському напрямах.

Джерело: Народна Правда