“Курочка по зернятку: як колишній “регіонал” поставив на лічильник зернову угоду”

”Курочка по зернятку: як колишній “регіонал” поставив на лічильник зернову угоду”
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

За даними Державної митної служби, за минулий рік Україна експортувала понад 22 млн. тонн сільськогосподарської продукції в рамках зернової угоди. Але вже через півроку рекордної перевалки апетити її кураторів із Кабміну вивели на корупційний слід ціле FinCEN (підрозділ Міністерства фінансів США у боротьбі з фінансовими злочинами).

Зернова угода

Блокування портів Одеської області було одним із важелів шантажу з боку агресора. Відносно невелика частка України у світовому обігу зерна поставила під загрозу голодних бунтів безліч країн, що розвиваються. Однак у Росії недооцінили неприйняття цивілізованим світом подібних методів. Через кілька місяців і потоплених суден агресора народилася знаменита зернова угода. Днями кремль заявив про черговий “жест доброї волі” і схвалив пропуск суден повз окупований Крим ще на два місяці. Втім, у нинішній ситуації жодного іншого жесту ніхто вже не очікував.

Зернову угоду масово висвітлювали, зробивши її топ-темою Одеської області та гуманітарною візитною карткою України у світовій пресі. Здавалося б – за такої уваги “дерибанити” по-старому ніхто не наважиться. Але вже за півроку тіньові схеми потрапили у поле зору профільних служб наших головних партнерів. І навіть після цього організатори махінацій та поборів вирішили не зупинятися. Європейські ЗМІ й досі публікують матеріали про тіньовий бік угоди з новинами про фінансову допомогу Україні.

Вовки, вівці та цапи-відбувайли

Ще до занепокоєння американського FinCEN процесом оформлення вантажів зацікавилася Служба безпеки України. У процесі розробки теми розкрилася схема, за якою частина зерна проходила неврахованою та за завищеною вартістю. 370 компаній скуповували у аграріїв продукцію, яка у результаті вирушала на світовий ринок через кілька великих монополій із явними ознаками високих ризиків.

До реалізації СБУ розпочала розпал новорічних свят. Вже 3 січня ЗМІ рясніли заголовками про успіх спецслужби та масштабні оперативно-слідчі дії. Однак на виході колосальні напрацювання вилилися у 10 цапів-відбувайлів, якими зробили верхівку місцевої митниці. Міністерство інфраструктури, що займається зерновою угодою, сприяти СБУ в очищенні своїх рядів категорично не захотіло.

Крім махінацій з фірмами-прокладками, куратори зернової угоди заробляли з неї ще кількома способами. Про це на своїй сторінці Facebook пише Микола Мельник, представник Аналітичної групи “Левіафан”, який зараз проходить службу у ЗСУ.

“Злі язики кажуть, що за перевалку 1 тонни зернових у кишеню чиновникам йде до 10 доларів США. Це космічні суми, якщо врахувати, що Україна експортувала 22 млн тонн зернових у 2022 році. Третій спосіб – плата за місце у черзі на суднозахід. Тобто, хочеш, щоб твої судна користувалися “зерновим коридором”, плати. Не хочеш – гуляй. Вже, до речі, є звернення до Кабміну від компаній, які не хочуть платити”, – пише Микола Мельник.

Зазначимо, що за нашими даними всі ці схеми не скасовують і традиційного “тіньового податку” портовиків. Так захід будь-якого судна в гавані області коштує близько 10 тис. дол. США. При цьому куратори поборів керуються кримінальним принципом “вхід рубль – вихід два”. Тобто до згаданої суми власник має додавати ще близько 20 тис. дол. США для випуску вантажу в море. У середньому щомісяця через порти Одеської області проходить близько 150 суден.

Стара школа на нових потоках

Микола Мельник у своїх публікаціях регулярно згадує і зв’язок імен головних бенефіціарів сотень мільйонів у валюті. Точніше, їхніх кураторів із Міністерства інфраструктури. З ним співзвучні й численні матеріали ЗМІ щодо корупції у морській галузі.

Основним куратором зернових угод вони називають заступника міністра інфраструктури Юрія Васькова. На цю посаду його підтягнув голова Міністерства Олександр Кубраков відразу після свого призначення влітку 2021 року. Васьков у галузі людина далеко не випадкова. Свій шлях він пройшов від високих кабінетів Одеського порту, встигнувши навіть посидіти у місцевій міськраді із посвідченням “регіонала”.

Ні люстрація, ні масштабна військова інтервенція “старших братів” політсили президента, що втік, не завадили становленню Васькова на нові потоки. Навіть після скандального повернення з підвищенням він примудрився потрапити до поля зору Національної поліції та Генпрокуратури за багатомільйонні збитки державним компаніям, створеним від Міністерства у 2020-2021 роках.

У свою чергу, на ключові пости зернової угоди Васьков засватав своїх кумів — Руслана Сахаутдінова та В’ячеслава Вороного. І це лише частина хитросплетінь морських вузлів.

Свистати всіх нагору!

Якщо акумулювати ланцюжки імен та скандалів навколо сучасної верхівки морської галузі України — легенда про 10 митників, відданих СБУ на заклання, виглядає ще нікчемнішою.

Так одним ставлеником Васькова став Євген Ігнатенко, новий голова Морської адміністрації. У це крісло він пересів із затишного офісу топ-менеджера компанії “Нібулон”, одного з головних титанів зернового бізнесу України. Ігнатенко змінив на хлібній посаді Віталія Кондратьєва. Останній знатно оскандалився перед рокіровкою. Зокрема він став відомим за надбавки окладів у своєму відомстві у розмірі 600% — “за інтенсивність праці”. Але від потоків його далеко не відлучили, відправивши пересидіти важкий період до підвідомчої “Гідрографії”.

Перераховувати “зашквари” пула Васькова можна дуже довго. У лютому СБУ заявила про викриття керівництва АМПУ, яке у 2018 році надало 90 млн грн на днопоглиблювальних роботах у Южному. Є навіть кілька скандалів за статтями розголошення держтаємниці та держзради. Також нещодавно СБУ та Офіс Генпрокурора виявили підпільні склади на території портів Одеської області. У них знайшли понад 160 тис тонн залізняку, яка через хитрі комбінації юрособ належала олігарху-фавориту кремля Алішеру Усманову. У результаті сировину вартістю майже 2 млрд грн вилучили, але “пустити кров” своїм ставленикам Міністерство так і не дозволило.

Капітан залишає судно останнім

Загалом після скандалу навколо зернової угоди, що вийшов на міжнародний рівень, СБУ розробило цілу низку прецедентних справ у морській галузі. Але щоразу пул Васькова виходив сухим із води, підставляючи під статтю дрібних ланкових своїх схем.

Так у грудні спалахнув скандал навколо тіньових схем дипломування та сертифікування. Під каток кинули Христину Король, керівницю локальної та молодої громадської організації захисту моряків. За даними слідства та за словами її ж колишнього чоловіка, разом зі своїми старшими партнерами вона реалізовувала схему видачі документів в обхід комп’ютерної системи.

І то СБУ зуміла відправити її до камери СІЗО після того, як Король вирішила розширити свою діяльність на полі нелегального випуску військовозобов’язаних моряків за кордон. Щоправда, дівчині дуже швидко зібрали солідну заставу, а захистом зайнявся адвокат Масі Найєм. Його брат Мустафа Найєм також є заступником міністра Кубракова.

Примітно, що відразу після гучного арешту 30 грудня 2022 Васьков зумів продавити скандальну постанову No1499. Цей документ не просто перекреслював цифрові нововведення у дипломуванні моряків. Він створив цілу низку передумов для глобального падіння затребуваності українських моряків на міжнародному ринку праці.

Тепер “кірочки” капітанів схвалюватимуть методом підняття руки люди, які навіть не зобов’язані мати хоч якесь відношення до галузі. Також скасовується необхідність у магістратурі морських ВНЗ, періодичне підтвердження кваліфікації, значно зменшується необхідний стаж і не лише. Експерти вже називають цю ухвалу катастрофою.

Берегів не видно

Незважаючи на низку скандалів та пильну увагу спецслужб, зупинятися на досягнутому команда Васькова не збирається. Від безкарності, підкріпленої дев’ятизначними зерновими потоками у доларовому еквіваленті, чиновників буквально понесло. Під час активної підготовки до збору озимих та нової посівної кампанії, Васьков та Кубраков вирішили продати одразу кілька портів Одеської області приватним особам. У лютому за 200 млн грн з молотка пішов Морський торговельний порт Усть-Дунайськ. Слідом за ним за 220 млн грн схвалили приватизацію Білгород-Дністровського “колеги”.

Можна ще довго перераховувати “заслуги” ставлеників Васькова. Чого тільки вартий вир подій у Морській пошуково-рятувальній службі. Тутешній керівник Віктор Сударєв, обвішавшись орденами, влаштував глобальне зачищення незгодної частини колективу після свого сумнівного відновлення. Низка кримінальних проваджень про бюджетні махінації на підприємстві не завадила йому в розпал кризи пандемії замовити Потапа ведучим на весілля дочки. При цьому 7% примусово-добровільних відрахувань від зарплатного фонду на рахунки профспілки не вистачає навіть на медичну страховку рятувальників.

І якщо українська публіка вже звикла до резонансних справ та заголовків, то винесення сварки в міжнародну площину загрожує національному іміджу. Європейським та американським обивателям навряд чи додадуть бажання допомагати Україні багатомільйонні розслідування, які закінчуються на рівні примітивних корупційних клерків. І чим більше буде таких матеріалів, тим більше може стати зерновий коридор для і так пошарпаного війною аграрного сектору.

Джерело: Народна Правда