«Зернову угоду» продовжили. На жаль, займатися вивозом зерна будуть ті самі корупціонери

«Зернову угоду» продовжили. На жаль, займатися вивозом зерна будуть ті самі корупціонери
Автор Желізняк Олександр в Новини

Про це повідомляють ЗМІ із посиланням на міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова у Facebook.

«Вдячний генеральному секретареві Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану, а також усім країнам-партнерам за спільні зусилля для продовження дії документа (зернової угоди – ред.) ще на 4 місяці», – заявив Кубраков.

За його словами, таке продовження означає, що Україна й надалі експортуватиме агропродукцію через три морські порти. Кубраков зазначив, що з 1 серпня 2022 року вже 25 мільйонів тонн агропродукції було надіслано на потреби миру. «Водночас, головним викликом є прискорення інспекційних перевірок у Туреччині. Це дозволить світу отримати ще більше української агропродукції. Також продовжуємо роботу щодо приєднання до зернової ініціативи портів Миколаївської області та розширення номенклатури вантажів», – додав чиновник.

Поки Кубраков намагається навести лад у роботі турецьких відомств його підлеглі, відповідальні за успішне проведення цієї ініціативи, із завидною періодичністю трапляються факти корупції. Буквально кілька днів тому про факти корупції та безмежне вимагання грошей на Одещині, звідки йдуть основні потоки зерна за «зерновою угодою», розповів Віктор Берестенко, який очолює Асоціацію міжнародних експедиторів України.

«Наші водії продовжують платити хабарі із зернового коридору, митники вимагають 0,4 долара за тонну та 1 тис. доларів за коносаментну партію (Коносаментом називають документ, який видає перевізник вантажовласнику, підтверджуючи право власності на відвантажений товар) Сума кешу на суші – 20 млн», – сказав голова Асоціації.

Про поголовну корупцію на зерновій угоді говорить і експерт Центру політичних студій «Доктрина» Ярослав Божко.

«Я вже писав про участь окремих посадових осіб із керівництва Адміністрації морських портів України та Мінінфраструктури у захисті інтересів російських морських компаній у наших портах. Деякі з них, як сумнозвісний Трансшип, навіть брали участь у вивезенні моряків з України для найму на рейси в окупованому Криму з явним порушенням законів України. Колишній член Партії Регіонів та кум Вілкула, який встиг стрибнути на посаду заступника міністра інфраструктури Юрія Васькова. Васьков та Кубраков, який призначив його на посаду, мають безпосередню вигоду від корупційних схем, реальні масштаби уявити яких важко: лише за 2022 рік через порти пройшло 22 млн. тонн зернових.

Ці люди мають свої «прокладки» й у зерновій угоді. Обставлено все було досить просто: закуповували зерно у фермерів, підприємств та великих агрохолдингів, а потім перепродували продукцію через кілька компаній із ознаками ризику, знімали стружку, а після цього «шляху» відправляли на експорт. СБУ зайнялися 10 такими фірмами, водночас багато «прокладок» досі користуються захистом незрозумілих широкому загалу покровителів. Правоохоронці вже приходили до пов’язаних із кураторами – Максима Широкова, екс-голови Південного відділення Адміністрації морських портів. У СІЗО потрапила і пов’язана з ними активістка Христина Король.

В’ячеслав Вороний та Руслан Сахаутдінов, які безпосередньо впливають на зерновий коридор – тісно пов’язані із заступником міністра Васьковим особи, і вони також уже потрапляли у поле зору правоохоронців. Чим далі – тим більша корупційна маржа, і тримати вплив на цей сектор корупціонерам стає легше. У мінусі, як завжди – ми з вами і наша улюблена держава», – наголосив експерт.

Джерело: Народна Правда