Юрій Ванетик: Бажання США перемогти Росію точно потрапляє в концепцію “american exceptionalism”

Юрій Ванетик: Бажання США перемогти Росію точно потрапляє в концепцію “american exceptionalism”
Автор Желізняк Олександр в Новини/Публікації

Усім зрозуміло, що від підсумків президентських виборів у США майбутнє України в її війні з російським окупантом залежить більш ніж сильно.

Як вважають деякі американці, нинішній скандал навколо одного з потенційних кандидатів від республіканців на виборах – Дональда Трампа – помітно додав йому відсотків до його політичного рейтингу. Галас змусив електорат знову заговорити про Трампа, а багатьох – йому навіть трохи поспівчувати й оцінити тяжкість його “ноші”. Скандали не завжди грають у мінус, так часто буває.

Є думка, що якщо на вибори таки виходять демократ Байден і республіканець Трамп, то Байден перемагає у Трампа (з не дуже великим, але відривом). Якщо Трамп сходить із дистанції і на вибори виходять Байден і республіканець Десантіс, то перемогу здобуває нинішній губернатор Флориди Рон Десантіс. Усе можливо.

Чому республіканці йдуть від Трампа? Що буде з подальшою підтримкою України в разі, якщо, крім більшості в Палаті представників і свого Спікера, у розпорядженні GOP буде ще й Овальний кабінет Білого дому?

“Так, республіканці йдуть від Трампа. Вони не кажуть, що він якийсь не такий, не називають Трампа “клоуном” тощо. Ні, звісно ж, адже це були б дуже важкі визначення. Вони кажуть, що самі будують свою кар’єру в політиці і що Трамп уже менш важливий, що він – не попереду. Трамп має якусь свою частину електорату. Республіканці його не списують повністю, не нападають на нього, а просто йдуть своїм, але іншим шляхом”, – каже адвокат, політичний стратег і член

Ради директорів міжнародного правозахисного агентства WEST SUPPORT (США) Юрій Ванетик.
“У принципі, скоро їм потрібно буде в рамках конкурсу (а вибори – той самий конкурс) говорити, що вони кращі, – вважає експерт. – Це як боксери перед боєм часто один одного обзивають, показуючи, що вони кращі й сильніші за суперника. Але, я думаю, це буде все акуратно зроблено тому, що ті, хто сильно зчепляться з Трампом, впадуть на його рівень. Тому, для них краще буде або взагалі його ігнорувати, або здебільшого не помічати. А він буде про багатьох говорити різне на якомусь “вуличному” рівні (у нього ж “вуличний” стиль і він просто не може глибоко й аналітично критикувати позиції опонентів)”.

Чому в Україні так бояться, що якщо президентом США стане республіканець, то в Америки зміниться ставлення до війни, України, Європи, РФ? На це запитання Юрій Ванетик відповів так:

“А бояться тому, що не розуміють риторики. Республіканці багато говорять тому, що вони не можуть брати ту саму позицію, що й демократи. Якщо демократи в очах американського народу – ті, хто всіх виручають, усіх “обіймають”, розуміють і хочуть допомогти не так за заслугами, як за обстановкою, то республіканці – жорстко за відповідальність. Вони – пуритани і вважають, що людина сама створює свою реальність і має за неї нести відповідальність. Вони хочуть іти за економічними правилами, за правилами ринку, а не за щедрістю та емоціями. Це – дуже важлива відмінність. Тут просто дві різні філософії. І республіканці так вважають не стільки тому, щоб себе якось виділяти, а тому, що хочуть бути правдивими у своїй філософії.

Я думаю, що якщо республіканці увійдуть у владу, то актуалізуються питання, пов’язані з розвитком військового сектору, домінуванням над Росією та вже більш контрольованим і продуманим постачанням допомоги в Україну. Це не про те, що допомога зникне, просто вона буде іншого плану (щоб прибрати питання, мовляв, “гроші можуть іти на корупцію” тощо). Можливо, будуть інші контролі чи щось подібне. Але, все одно допомога продовжиться тому, що, як я вже не раз говорив, республіканцям дуже важливо перемогти Росію.

Це не означає, що грошей буде менше або зброї буде менше. Я думаю, що грошей може бути навіть більше тому, що США будуть інвестувати в інфраструктуру, відновлення України. А зброї теж буде не менше тому, що, знову ж таки, Америка хоче допомагати тим, хто обирає її орієнтиром, партнером, і тому, що Росія – більший ворог республіканців, ніж демократів. Це точно!”.

“У нас є концепція, яка звучить як “american exceptionalism” (“американська винятковість”). З одного боку, це й зрозуміло, адже для країни-лідера важливо мати патріотів, у цьому є свій сенс. Це навіть видно по нашому мисленню, нашому ставленню до багатьох речей. Це присутнє в розмовах, у позиціях. Така концепція – більше в мисленні республіканців.

Саме тому республіканці просто не можуть дати Росії виграти. Якщо Росія виграла б, тоді повністю зламалася б ця концепція. Плюс до цього, у світі стали б домінувати диктатури. Для республіканців вкрай важливо, щоб такого не сталося. Тому, вони впевнені, що має бути сильний військовий сектор, що його потрібно розвивати і зміцнювати. Вони вважають, що миру не буде, якщо США не будуть готові перемогти.

Є представники окремих крил Республіканської партії США, які продовжують заявляти, мовляв, “це не наша війна, ми не хочемо брати участь у чужих війнах, навіщо нам фінансувати або допомагати одній зі сторін” тощо…

Ні, зараз – це наша війна! Це війна з Росією і, може, республіканці використовують зараз цю ситуацію для того, щоб якраз домінувати і перемогти. Тут бажання перемогти дуже точно потрапляє в концепцію “американської винятковості”. Тому для республіканців вкрай важливо – перемогти в будь-якому разі, незважаючи ні на що”, – підсумував Юрій Ванетик.

Джерело: Народна Правда