Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?
Автор Желізняк Олександр в Новини/Публікації

Затримання на хабарі Голови Верховного Суду України стало найрезонанснішим за часи Незалежності. ТОП-посадовця такого рівня ще не викривали, а сума хабаря шокувала – 2,7 млн доларів США. Це був потужний удар по системі судоустрою і по іміджу України. І хоча все відбулося дуже раптово, сьогодні, з плином часу, та іншими подіями, які відбулися в подальшому, можна зробити кілька припущень щодо того, хто стоїть за спецоперацією і хто ті суперагенти, які допомогли НАБУ викрити суддю-хабарника. 

Що робить екс-директор ЦРУ в Києві?

30 травня на сайті Офісу Президента з’явилася новина, що Володимир Зеленський прийняв делегацію Атлантичної ради на чолі з президентом організації Фредеріком Кемпом. Ще три особи, які супроводжували Кемпа – Джон Роджерс (виконавчий президент), Джон Гербст (колишній посол США в Україні) та Девід Петреус.

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Девід Петреус, ексдиректор ЦРУ (в центрі).  Фото: сайт Офісу Президента України

Останнє прізвище цікаве не лише тим, що Петреус сьогодні є одним з визнаних світових експертів щодо збройної агресії росії проти України, а й тим, що колись він займав посаду директора ЦРУ, хоча, як відомо, «колишніх не буває». Ще більше може  зацікавити той факт, що до візиту в Офіс Президента Петреус відвідав ще один захід, який не висвітлювало жодне медіа. І це не дивно, адже візит мав майже секретний формат і був присвячений не лише війні, а й боротьбі з корупцією, яка також визнана загрозою національній безпеці. Цю інформацію на умовах анонімності нам повідомили джерела, які були присутні на зустрічі. І, судячи з усього, Сполучені Штати (і не тільки вони, адже у заході також в онлайн форматі були присутні представники інших закордонних спецслужб, як діючі так і колишні, зокрема з Великої Британії) дали чіткий сигнал, що чекають на подальше викриття корупціонерів і готові в цьому всебічно допомагати. Тим більше, що успішний кейс вже є – викриття ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва, яке стало «зразково-показовим» в портфоліо НАБУ.

І та філігранність з якою відбулось це викриття дає підстави припускати, що в операції безпосередньо брали участь західні спецслужби та правоохоронці. Проте, досі невідомо – хто допоміг НАБУшникам впіймати на хабарі цілого Голову Верховного Суду? А там, де немає точної інформації, залишається місце для припущень.

Хто ви, суперагенти НАБУ?

На сайті НАБУ міститься суха інформація, що «виявити схему вдалося завдяки проникненню детектива НАБУ під прикриттям всередину злочинного угруповання». Перша версія, що агентом була «студентка модельної зовнішності» не витримує критики. По-перше, тому, що суддівський корпус – сам по собі надто закрита спільнота і «людині з вулиці» туди потрапити, а тим більше в найближче оточення Голови Верховного Суду просто неможливо. По-друге, тому що покластися на «студентку» в такій тонкій операції – значить наражати її на небезпеку.

Отже, агентом мала бути довірена особа, яка була вхожа в суддівське середовище.

Згодом з’явилася версія, що агентом НАБУ є Кирило Горбуров – друг дитинства Всеволода Князєва, діючий нотаріус з Миколаївщини. Саме він був зв’язуючою ланкою між  адвокатом Олегом Горецьким, який акумулював хабар від Костянтина Жеваго та екс-головою Верховного Суду. Оскільки Горбуров на лаві підсудних помічений не був, з великою долею ймовірності можна стверджувати, що він був задіяний НАБУ в якості агента.

Крім іншого, очільник НАБУ заявив на брифінгу, що у справі фігурує адвокатське об’єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності. Інтереси Жеваго у Верховному Суді представляє Адвокатське об’єднання «Ілляшев та Партнери». Про це свідчать ухвали у справі №910/15551/20, які можна знайти в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Наприклад, в цій Постанові Верховного Суду від 19 квітня 2023 року зазначено, що компанію Ferrexpo AG представляють адвокати юрфірми «Ілляшев та Партнери» – Конопля А. М. та Ілляшев М.І. Цікаво, що Князєв отримав хабар саме за сприяння у цій справі – тоді Велика Палата ВС залишила 40,19% акцій Полтавського ГЗК компаніям, пов’язаним з Жеваго.

Тому не дивно, що багато хто одразу запідозрив, що саме це адвокатське об’єднання причетне до корупційного скандалу. Проте Михайло Ілляшев одразу це спростував. І ось тут виникає питання – чи могли «Ілляшев та Партнери» не знати про наміри свого клієнта вирішити справу за хабар? Звучить сумнівно. Але той факт, що зараз під арештом перебуває Горецький, а не Ілляшев дає підстави зробити припущення, що останній, чи хтось з його адвокатського об’єднання також був задіяний в операції. І саме в якості агента, адже ніхто не сказав, що агент був лише один.

Таке припущення змусило нас більш детально вивчити юридичну фірму Михайла Ілляшева – адвокатів та деякі резонансні справи, які вони ведуть. Знайомтесь, Адвокатське об’єднання «Ілляшев та Партнери».

Михайло Ілляшев

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Михайло Ілляшев, Адвокат, Керуючий партнер в АО «Ілляшев та Партнери». Джерело: Сайт юридичної фірми

Адвокатське об’єднання було створено у 1997 році і з того часу Михайло Ілляшев є його незмінним керівником та головною особою, за якою залишається «останнє слово» з усіх ключових питань.

Як зазначено на сайті об’єднання, штат «Ілляшев та Партнери» налічує понад 150 осіб в Україні та Естонії з офісами і представниками у Києві, Таллінні, Дніпрі, Одесі та Харкові». Втім, до березня 2022 року географія представництв Ілляшева була значно ширше: з 2014 року, попри анексію Криму та війну на Донбасі, їх офіси працювали не лише в окупованому Сімферополі, але й в Москві, а інформація про об’єднання досі міститься на сайті єдиного інформаційного центру ММДЦ «Москва-Сіті».

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Свої справи Ілляшеву довіряють олігархи, чиновники, депутати та відомі особи. Серед його клієнтів, окрім вище згаданого Костянтина Жеваго, також є Дмитро  Фірташ, який вже тривалий час намагається в будь-який спосіб уникнути американського правосуддя, а віднедавна ще й українського. Нагадаємо, що 15 травня СБУ та Бюро економічної безпеки оголосили Фірташу та 8 топ-менеджерам його компаній підозру. За даними слідства, вони причетні до масштабної схеми розкрадання газу, збитки від якої можуть скласти до 18 млрд грн.

І оскільки ані Жеваго, ані Фірташ досі не за гратами, можна стверджувати, що свою справу «Ілляшев та партнери» знають чудово. Тому і гонорари за свої послуги отримують багатомільйонні. Як от у випадку із державною компанією «Антонов». Наприкінці 2022 року «Економічна правда» писала, що  адвокатське об’єднання Ілляшева обслуговує авіаційне підприємство з 1998 року – з наступного року після його створення. Журналісти стверджують, що «Антонов», як оборонна компанія, використовував своє право не проводити тендери на надання юридичних послуг і заключала прямі угоди з фірмою Ілляшева. За їх даними у 2014-2022 роках «Ілляшев та Партнери» отримали від держпідприємства за свої послуги понад 96 млн грн.

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Джерело: «Економічна правда»

Цікаво, що одна з угод була оцінена в 1 гривню. Йдеться про «послуги з юридичного консультування та юридичного представництва», які надавалися компанії «Антонов» у справі стягнення коштів, заблокованих у збанкрутілому «Брокбізнесбанку». Угодою передбачалося, що «Ілляшев та партнери» отримають 9,98% від суми боргу в сумі 170 млн грн після його зарахування на рахунок державної компанії. Забезпеченням за боргом була будівля центрального офісу «Брокбізнесбанку» у м. Києві на проспекті Перемоги, 41. До речі, зараз тут розміщується Вищий антикорупційний суд. Журналісти пишуть, що представники банку самі запропонували використати будівлю на проспекті Перемоги для погашення боргу і у 2018 році вона була оцінена у 120 млн грн. В серпні 2021 року «Антонов» виплатив «Ілляшеву та Партнерам» 13,8 млн грн з ПДВ з власних обігових коштів, а на початку 2022 року «Ілляшев та партнери» звернулися до «Антонова» з пропозицією доплатити їм 11,05 млн грн через збільшення вартості стягненого об’єкта. Науково-технічна рада авіапідприємства цю пропозицію підтримала, але цим зацікавилися НАБУ та САП і наразі ці органи розслідують справу про ймовірне заволодіння державними коштами у розмірі 24 млн грн. 19 вересня 2022 року Вищий Антикорупційний суд (ВАКС) своєю ухвалою наклав арешт на кошти у розмірі 25,49 млн грн, що знаходяться на рахунку юрфірми «Ілляшев та Партнери» і у листопаді Апеляційна палата ВАКС залишила це рішення в силі.

В квітні 2023 року ВАКС обирає директору АО «Ілляшев та Партнери» Ірині Майоровій, яку підозрюють у підробленні офіційних документів та привласненні чужого майна в особливо великих розмірах,  запобіжний захід у виді застави у розмірі 1,2 млн грн. І знову ж таки, Апеляційна палата ВАКС 23 травня відмовила «Ілляшеву та Партнерам» в апеляції, залишивши в силі попередню ухвалу.

Хто знає, можливо справа про імовірне заволодіння 24,5 млн грн ДП «Антонов» і є тим «гачком», на якому НАБУ тримають «Ілляшева та Партнерів» і саме тому вони погодилися стати агентами бюро? Це лише припущення, але виглядає досить переконливо, адже серед адвокатів об’єднання чимало тих, хто має проблеми із законом і підозрюється у скоєнні злочинів і, вочевидь, правоохоронці пильно спостерігають за адвокатами цієї юридичної фірми.

Алла Цимановська

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Алла Цимановська, Адвокат в АО «Ілляшев та партнери». Джерело: Сайт юридичної фірми

Адвокатка працює в юрфірмі Ілляшева і водночас проходить у справі про хабарництво. 23 квітня 2021 року в центрі Києва її затримало Державне бюро розслідувань на хабарі у розмірі $160 тис. За даними правоохоронців, Цимановська вимагала гроші у підприємця за сприяння у вирішенні земельних питань в Антирейдерській колегії Міністерства юстиції України. Тоді ж їй було оголошено підозру у закінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману, за попередньою змовою групи осіб в особливо великих розмірах. ДБР встановила, що Цимановська вирішила обманом заволодіти грошима підприємця, який намагався повернути 8 земельних ділянок, що були незаконно зареєстровані на іншу особу. Їй вдалося переконати підприємця в тому, що за $160 тис вона зможе вплинути на Колегію Міністерства юстиції, аби та скасувала реєстраційні дії та повернула йому ділянки. Однак, як зазначають в ДБР, за законодавством, це питання і так мало вирішитися на його користь. Більш детально про це писали журналісти-розслідувачі з видання «Наші Гроші». Печерський районний суд обрав Цимановській запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але згодом вона внесла заставу і зараз знаходиться на свободі. Точний розмір застави невідомий, але з огляду на суму в 160 тисяч доларів, яка фігурує у справі, вона точно достатньо велика. Звідки у Цимановської такі гроші – велике питання.

Андрій Конопля

Як вже зазначалося вище, саме цей адвокат разом з Ілляшевим представляє інтереси Костянтина Жеваго у Верховному Суді у справі, на якій погорів на хабарництві Всеволод Князєв.

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Андрій Конопля, Адвокат, Радник, Арбітражний керуючий в АО «Ілляшев та партнери». Джерело: Сайт юридичної фірми

Окрім цього, Конопля цікавий тим, що представляє інтереси іншого одіозного олігарха Дмитра Фірташа у справі про банкрутство ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс», яка раніше називалася «Український титан». Зараз «Commerzbank» судиться з компанією Фірташа за заборгованість у розмірі 17 млн євро, намагаючись відкрити провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс». Проте суддя Господарського суду м. Києва Анатолій Івченко постановив ухвалу, якою в повному обсязі відмовив банку у відкритті такого провадження. Наразі банк оскаржує дане рішення в апеляції.

До речі, щодо Івченка. Він запам’ятався тим, що зобов’язав Україну виплатити росії 3 млрд грн боргів ЄЕСУ. За інформацією журналістів Bihus.Info, Івченко також був пов’язаний з одіозним суддею Артуром Ємельяновим, якого звинувачують у створенні «бек-офісу», втручанні в систему автоматизованого розподілу суддів, тиску на колег та винесенні завідомо неправомірних рішень. 

Інша гучна справа, яку вів суддя Івченко, стосується банкрутства видавництва «Бліц-Інфо». У 2005-2012 роках підприємство належало Сергію Мельничуку – екс-нардепу, вихідцю з партії СДПУ(о) Віктора Медведчука. Видавництво кредитувалося в державному «Укрексімбанку», але потім у компанії виникли фінансові проблеми і вона змушена була кілька разів реструктурувати свої борги. Мельничук помер, а у 2019 році «Бліц-Інформ викупив на аукціоні олігарх російського походження Володимир Крупчак за 49,59 млн грн, хоча «Укрексімбанк» оцінював ці активи у 773,2 млн грн. Банк намагався оскаржити результати аукціону, але суддя Івченко систематично відхиляв вимоги позивача. Лише 4 квітня 2023 року в банку повідомили, що Північний апеляційний господарський суд прийняв рішення, яким визнав недійсним аукціон з продажу майна.

Роман Марченко

Певно, що саме досконале знання українського законодавства допомогли Роману Марченку отримати у власність ласі шматки київської землі.

Суперагенти НАБУ, або хто викрив голову Верховного Суду Всеволода Князєва?

Роман Марченко, Адвокат, Старший партнер в АО «Ілляшев та партнери». Фото: Сайт юридичної фірми

Це відбулося за часів його «депутатства» в Київській міській раді VIII скликання, куди він обрався за списками партії «Самопоміч». У 2017 році Марченко та члени його родини, як повідомляла «Українська правда», заволоділи 12 ділянками у Києві загальною площею близько 1,4 га, зокрема близько 0,6 га берегової лінії озера Вітовець. Скандал розгорівся такий, що фракція «Самопомочі» в Київраді змушена була саморозпуститися.

Проблеми із законом Марченко мав не лише в Україні, а й у Німеччині. В листопаді 2020 року, в розпал карантинних обмежень, він прибув в аеропорт Лейпцига за підробленим посвідченням члена екіпажу повітряного судна. Такі самі підроблені документи були виявлені у інших «членів екіпажу», якими виявилися… співробітники ДП «Антонов». Федеральна поліція затримала усіх шістьох і розпочала розслідування інциденту.

Сухий залишок

Усі припущення ми робили на основі зібраної інформації і наша гіпотеза про те, що сам Ілляшев, або хтось з адвокатів його юридичної фірми можуть бути агентами НАБУ може здаватися конспірологією. Якщо б не декілька фактів.

Факт 1. Викриття на хабарі Голови Верховного Суду – надзвичайна подія. Посадову особу такого рівня в Україні ще не ловили «на гарячому». Така операція точно була надсекретною, і до неї з високою долею вірогідності були залучені іноземні спецслужби та правоохоронці. Мабуть, це перша з «наземних операцій» такого масштабу, яка була реалізована у співпраці з іноземними правоохоронцями, але точно не остання.

Факт 2. НАБУ навчилося майстерно використовувати агентів, адже докази мають бути залізобетонними. Кращі агенти – ті, хто досконало знають процедуру збору доказів – юристи (будь то нотаріус, чи адвокат) – люди не чужі в суддівському середовищі. А якщо в таких адвокатів є проблеми із законом, то «схилити» їх до співпраці дуже просто.

Факт 3. З усіх учасників справи – Всеволода Князєва, як Голови Верховного Суду, Олега Горецього, як адвоката Жеваго, «Ілляшева та Партнерів», як адвокатів Жеваго та нотаріуса Горбурова – як зв’язуючою ланкою при передачі хабаря, на лаві підсудних опинилися лише перші двоє.

Питань, власне, лише два: чи підтверджуються наші припущення і кого наступного зараз розробляють суперагенти НАБУ? Сподіваємося дізнатися про це вже найближчим часом.

Автор: Мар’ян Ощановський

Джерело: Народна Правда