Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача
Автор Желізняк Олександр в Новини/Публікації

На сайті телеканалу немає жодної публікації з позицією держави щодо звинувачень, висунутих бізнесменові Костянтину Жеваго – лише виправдання та маніпуляції

З початку повномасштабного вторгнення всі українські медіа мали стати єдиним фронтом для протистояння російській агресії та для збереження держави. Але низка з них продовжила відпрацьовувати повістку на користь своїх власників. Класичний випадок – телеканал «Еспресо», який належить українському олігарху Костянтину Жеваго, який ховається за кордоном від українського правосуддя вже кілька років. 

Телеканал не знаходиться у прямій власності Костянтина Жеваго, а опосередковано належить його сину Жеваго Івану Костянтиновичу, інформація про що (на вимогу законодавства)зазначена на офіційному сайті “Еспресо”. власності Івана Жеваго знаходиться американська компанія Atmosphere Entertainment, Inc., яка володіє 77,5% частки в українському ТОВ «АСТРА ФІНАНС», яке вже володіє безпосередньо підприємством ТОВ «Голдберрі» – власник телеканалу.

Починаючи з 2019 року, коли у олігарха Жеваго загострилися проблеми із законом і він виїхав з України, його телеканал «Еспресо» використовувався для того, щоб відбілювати його репутацію.

 

Розглянемо це відбілювання з прикладу кількох конкретних справ.

Справа банку «Фінанси та Кредит» та екстрадиція Жеваго

У 2019 році Держбюро розслідувань висунуло Костянтину Жеваго звинувачення у виведенні з його банку «Фінанси та Кредит» $113 млн, отриманих від Нацбанку України. У грудні 2022 року його було затримано французькою поліцією на курорті Куршевель на запит Генпрокурора України і перебував під домашнім арештом, поки французький суд ухвалював рішення. Весь цей час сюжети та сайт «Еспресо» рясніли заголовками, які виправдовують Жеваго, а офіційна позиція державних органів України в цій справі зазнавала сумніву у форматі, який не передбачає виконання журналістських стандартів, про які заявляє телеканал.

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

Одним із головних захисників та «відбілювачів» Жеваго на «Еспресо» став Микола Княжицький – народний депутат від «Європейської солідарності», чия дружина Лариса Княжицька є співвласником «Еспресо» разом із сином Жеваго – має частку 22,5%.

Ось приклади заголовків, які «Еспресо» пропонував читачам свого сайту щодо справи про виведення мільярдів із банку «Фінанси та Кредит»:

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікачаЯк телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікачаЯк телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікачаЯк телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

Подібними заявами у ЗМІ олігарх Жеваго формував громадську думку не лише в Україні, а й у Франції та загалом у Європі. Вони майже рік публікували заяви, що олігарху не буде забезпечено право на захист в Україні, а тому його не можна екстрадувати. У результаті французький суд прийняв бік Жеваго. 

Справа голови Верховного Суду Князєва

Одним із останніх гучних скандалів в Україні було затримання у травні на хабарі голови Верховного Суду Всеволода Князєва. Ця справа безпосередньо пов’язана з Жеваго, оскільки хабар призначався суддям за ухвалення рішення на користь Жеваго – залишити у власності олігарха «Полтавський ГЗК», що заперечувалося в суді. За даними слідства, бізнесмен передав адвокату-посереднику $2,7 млн. для вирішення питань, з яких $1,8 млн. призначалися суддям. Телеканал «Еспресо» цих даних не бачить і продовжує «відбілювати» свого власника, заявляючи прямо чи через його адвокатів, що Жеваго не має жодного стосунку.

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

Докази у справі та свідчення спільників продовжуються ігноруватися. Але навіть якщо поставити два заголовки «Еспресо» про суди щодо «Полтавського ГЗК» поруч, то висновки про зв’язок напрошуються самі собою.

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікачаЯк телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

Пряма робота на користь бізнесу Жеваго

Не забуває телеканал «Еспресо» відпрацьовувати план із замовних матеріалів не лише щодо кримінальних справ свого власника, а й на користь його бізнесу. Це і замовлення на його підприємства за рахунок держбюджету, і недопущення підвищення тарифів на електроенергію для його підприємств із групи Ferrexpo, які щороку одержують мільярдні прибутки.

Як телеканал «Еспресо» намагається відбілювати власника-олігарха-втікача

На цих яскравих прикладах ми показали, як телеканал «Еспресо» обслуговує інтереси олігарха Костянтина Жеваго – «відбілює» його репутацію та просуває інформаційний порядок денний у його інтересах, які рідко збігаються з інтересами держави (попри те, що йде війна).

Думка, яку команда Жеваго намагається навіяти українцям у заголовку: «Коли правоохоронці ганьблять мою репутацію, вони роблять погано Україні – Жеваго».

Кожен новий кейс із кримінальною справою Жеваго представляє на Заході, як «тиск на інвесторів» в Україні, ганьбить репутацію нашої держави та зменшуючи приплив інвестицій. 

Джерело: Народна Правда