Юрій Ванетик про кордон із Мексикою: Подібними питаннями політики завжди грають на емоціях людей

Юрій Ванетик про кордон із Мексикою: Подібними питаннями політики завжди грають на емоціях людей
Автор Желізняк Олександр в Новини/Публікації

Проблема адекватної захищеності кордону з Мексикою жваво обговорюється американськими політиками вже понад 20 років. Щомісяця десятки тисяч мексиканців нелегально прориваються до Штатів. За рік таких ловлять сотнями тисяч та видворяють назад. І так по колу. Згідно зі статистикою, на території США сьогодні перебуває понад 11 мільйонів мігрантів, більше половини з яких – мексиканці.

Окремі експерти впевнені, що небувалий ажіотаж навколо питання надійності американо-мексиканського кордону саме зараз (!) є приводом для того, щоб заблокувати (або суттєво відтягнути в часі) допомогу, зокрема, Україні республіканцями-трампістами. Для них це – одна зі спроб дискредитувати демократів та адміністрацію Байдена, зробивши в результаті так, щоб нинішній президент-кандидат підійшов із максимально слабким рейтингом до виборів у США в листопаді .

Так, це все відбувається у контексті виборів. США, безперечно, повинні стежити за ситуацією навколо Ізраїлю, України, Росії тощо. Але, здебільшого, питання кордону сьогодні – це питання про те, що Америка має більше уваги приділяти власним, а чужим проблемам, які ми зробили нашими. Такою є позиція республіканців.

Їхня позиція – відповідальність за дії та робота за законом. Якщо закон каже, що можна жити в США за такими і такими правилами, то ті, хто порушують ці правила, ніби проїжджають за тими, хто сумлінно сплачує у нас податки, все робить правильно і законно. Але! Підхід заборон – відверто примітивний. Заборонити, звичайно, можна багато. Проте закрити величезний перехід через мексиканський кордон – це як заборонити, наприклад, проституцію. Вона що після якоїсь додаткової стіни зникне?

Все, що вже є і що стало природним, не зміниться. Поки є США та Мексика, ситуація не зміниться. Зрозуміло, що у будь-якій справі має бути якийсь баланс. Бо коли кажуть, що все потрібно радикально змінювати, то це адресують переважно людям, озлобленим на нинішній стан справ. Для того адресують, щоб перемогти їх емоційно. Так само, як кажуть у нас, що треба заборонити аборти. Для католиків-консерваторів тема абортів – одне з найважливіших питань. Але інші люди розуміють, що ніби добре (або, можливо, навіть у чомусь правильно) щось не звучало на словах, як тільки уряд отримує право чи завдання стежити за тілом людини, заходячи за своєрідну особистісну грань, обов’язково будуть проблеми.

Тема абортів має йти у ключі освіти – і церковної, і культурної. Це точно не те, чим має займатися поліція чи якісь репресивні органи. Те саме і з міграцією. Не вирішується заборонами. Не вирішиться і скандалами – це точно. Тут мають бути адекватні виважені кроки. А те, що зараз у нас відбувається на цій темі, сьогодні – розіграно. Подібними питаннями завжди грають на емоціях людей. Мені за останні дні багато хто з моїх знайомих – з Туреччини, України, країн ЄС – говорив, мовляв, «а що, у США війна через мігрантів? Війна Техасу з федеральною владою країни?». Немає в нас жодної війни! Є напруга і вона розіграна у контексті виборів. Це все створено, роздуте та розкручене пресою чисто для кампанії. Губернатор штату Техас Ебботт – республіканець. Там останні 29 років влада була за республіканцями. Тому їхня мета сьогодні – підняти республіканцям рейтинг, як би відокремити їх від демократів, показавши, що Байден поганий, не робить тих чи інших актуальних для американців речей тощо. Це як ворожнеча між кланами. Як два картелі, які можуть створити щось, зробити щось таке, що їм обом буде в плюс, або перетворити ситуацію на війну. Це як у нас федерали та «штатські». Вони мають схожі місії і повинні хіба що кооперувати, але реально недолюблюють одне одного.

Часто питання, які потребують консолідації, перетворюються на протистояння. І ті, і ті як би хочуть, щоб американцям було краще, але вже спочатку один одного ненавидять, і тоді одразу повна полярність виникає у підходах та діях.

Я вважаю, що якщо допомогу Україні прибрати з пакетного варіанту, то таку допомогу Києву буде значно складніше. У зв’язку з темою кордону та Ізраїлем така допомога є цілком реальною. Без пакета акцент буде зроблено все ж таки на кордон та Ізраїль.

Крім кордону з Мексикою, є ще питання, які в нас актуалізуються перед виборами. Вони пов’язані насамперед з економікою та податками. Соціальні питання – з абортами. Це стара тема, яка ніколи не вмирає, але зараз нічого нового немає. Найболючіше і найгостріше питання на сьогодні – міграція.

Не можу сказати, що мексиканці у нас лише чимось кримінальним займаються. Не можу говорити про всіх, але багато хто з Мексики, яких я знаю і бачу, зокрема, у нас у Каліфорнії – величезні молодці. Вони багато працюють, не так багато серед них злочинності, як про це іноді говорять у ЗМІ. Це – сім’ї, які працюють дуже старанно та на дуже важких виробництвах. Багато хто в США вже досить довго живе і вже навіть іспанською мало говорить. Навіть якщо й трапляється якийсь кримінал, то він більший «дурний» – хтось напився, з кимось побився, когось образив і таке інше. Це – не спланований кримінал, а кримінал через дурість та бідність.

У нас багато чого робиться дивним. Когось із талантів ми виганяємо, когось із перспективних не цінуємо, а деякі «друзі» десятки років ллють бруд на США, а потім сюди якимось «дивом» потрапляють і дуже швидко користуються всіма відповідними правами демократичного світу.

Юрій Ванетик, адвокат, політичний стратег, член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США)

Джерело: Народна Правда